Nyílt nap az akadémián

2006. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különleges állomáshoz érkezett a Zeneakadémia. Minden bizonnyal Bartók és Kodály nagy álma valósul meg, amikor a jövő tanévben beindul az intézményben a népzenei tanszék. Ennek kapcsán első alkalommal rendeznek nyílt népzenei napot a Zeneakadémián, amelyen az új tanszék is bemutatkozik szakirányaival, a népi ének, a népi fúvós, a népi pengetős és a népi vonós képzésekkel, de emellett előadások és koncertek is színesítik a kínálatot.
A nyílt napon igazán komplex képet kaphatunk az intézmény terveiről: megtudhatjuk, milyen elméleti tárgyakat terveznek, megismerhetjük a számítógépes dallamelemzést, valamint Bartók Béla és a népzene kapcsolatát. A koncerteken olyan neves előadókat hallhatunk, mint Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Balogh Sándor, Kobzos Kiss Tamás, Balogh Kálmán vagy a délszláv muzsikát játszó Vujicsics és a Söndörgő együttes. A népi hangszereket kiállítás segítségével mutatják be, a Muzsikusportrék című dokumentumfilm-sorozat vetítésével pedig a legjobb hagyományőrző népzenészeket láthatják az érdeklődők, de természetesen lesz táncház és számos gyermekprogram is.
A felsőfokú népzeneoktatás ügye már régóta aktuális hazánkban, nálunk ugyanis még sok helyen élő a néphagyomány, de legalábbis gyűjthető, a táncházmozgalommal pedig ennek a városi színpadokon való megszólaltatása is elterjedt. Mára már a világ számos színpadán hallható élő magyar népzene, s egyre több a kiváló előadó. Ráadásul számos magyar zeneszerző – hogy csak a legismertebbet, Bartókot említsük – életműve sem értelmezhető a folkhagyományok kellő ismerete nélkül.

Naplegenda. A Nikolva Parov zenéjére készült Naplegenda először került a Hagyományok Háza színpadára; az előadást ma este nyolc órakor még megnézhetjük. A 2001-ben bemutatott, nagy sikert aratott, kétfelvonásos táncszínházi produkció koreográfiáját Mihályi Gábor készítette. A látványos, magyar és a kelet-közép-európai elemekre épülő koreográfia és a lendületes világzene ötvözete új stílust teremtett a táncszínház világában. A Magyar Állami Népi Együttes a művet számos színházban és szabadtéri színpadon előadta már.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.