Schönberg Gurreliederje másodszor

K L A S S Z I K U S

2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazi zenei csemege, koncertéleti ritkaság szólal meg a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében ma este fél nyolckor: hazánkban második alkalommal adják elő élőben a Gurreliedert, Arnold Schönberg monumentális kompozícióját. A mű 1901 és 1911 között keletkezett, a magyarországi bemutató azonban csaknem száz évet váratott magára, csak 1998-ban hangzott el, akkor Kocsis Zoltán mutatta be. Most is egy igazán kiváló zenészcsapat lép vele színpadra: Melanie Diener, Dagmar Pecková, Robert Dean Smith, Gerhard Siegel és Ralf Lukas énekesek, akiket a Középnémet és a Bajor Rádió, valamint a Délnémet Rádió Szimfonikus Zenekara kísér Michael Gielen vezényletével.
Schönberg monumentális alkotásának műfaja nehezen határozható meg, noha „hivatalosan” oratórium öt szólistára, narrátorra, kórusra és zenekarra. Nem egyszerűen dalok fűzére, nem is oratórium és nem is opera, ennek ellenére valamennyi besorolás igaz a műre, amely olyan gigantikus, hogy mintegy négyszáz előadót igényel, ennek ellenére akkor jó, ha úgy szólal meg, mint egy kamarazenekari kompozíció – ez utóbbi állítást Sir Simon Rattle mondta, aki a Berlini Filharmonikusokkal vette lemezre a Gurreliedert.
A most hazánkba érkező, kifejezetten erre a darabra társult előadógárda az európai turné állomásaként utazik Budapestre, korábban Frankfurtban, Essenben, Strasbourgban, Luzernben és Freiburgban léptek pódiumra hatalmas sikerrel és a szakmai sajtó elismerésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.