Az új játszóhely szükségességéről évek óta folyik a közbeszéd Debrecenben, de konkrét formát csak a tavalyi kulturális főváros pályázat kapcsán öltött. A komplex program egy szervesen kiépülő színházi régió részeként értelmezte a megépítendő új, 350 férőhelyes kamarát, amit azóta népszerűvé vált munkanéven Latinovits Színházként említett. Az új épület e koncepció szerint nemcsak a csekély számú – gyakorlatilag csak a Csokonai Színházra korlátozódó – játszóhelyek számát hivatott növelni, de tízezer négyzetméteres alapterületén megoldható lesz a megfelelő számú és minőségű próbaterem, öltöző, egyéb kiszolgálóhelyiség kialakítása és a teljes színházi adminisztráció elhelyezése is.
Annak ellenére, hogy az Európa kulturális fővárosa megtisztelő címet 2010-re nem Debrecennek, hanem Pécsnek ítélte a kormány, a cívisváros önkormányzata a közelmúltban kötelezettséget vállalt az évtizedek óta hiányzó kamaraszínház építéséhez szükséges fedezet előteremtésére. Eszerint 2007-ben megkezdődhez az új teátrum építése, 2008 márciusára átadják az épületet, a 2009/2010-es évadban pedig már előadások is lesznek benne. Azért döntött így a városvezetés, mert a kulturális főváros pályázatban leírtakat komolyan gondolták, így a saját erőből megvalósítható fejlesztésekről nem kívánnak lemondani.
A szocialista frakció azonban nem azonosult ezzel a hozzáállással, nem támogatta a fedezet biztosításáról szóló előterjesztést, a színházberuházást pedig pazarlásnak minősítette. A színházellenes attitűd nem új keletű a debreceni MSZP-seknél, hiszen Bazsa György, az MSZP-frakció vezetője azzal kampányolt a helyhatósági választásokon, hogy polgármesterré választása esetén leállítja a kamaraszínház-projektet, és a felszabaduló pénzt szociális célokra fordítja. A demagóg szólamokat azonban a debreceni választók nemhogy értékelték volna, inkább büntették: ellenfele, Kósa Lajos az érvényes voksok 74 százalékát besöpörve kezdhette meg harmadik polgármesteri ciklusát. Halász János kulturális ügyekért felelős alpolgármester lapunknak elmondta, hogy a fejlesztésekkel szemben a debreceni szocialisták rendszerint felhozzák azt az érvet is, hogy nem lesz miből működtetni az új házakat. Erre cáfolat a néhány év alatt országos hírnévre szert tett Főnix Csarnok, a hasonlóan hamar közkedveltté vált Kölcsey Központ és a nemrégiben átadott modern és kortárs művészetnek helyet adó MODEM épülete is.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!