Újabb teátrum épül Debrecenben

Miközben a kormányzat egyre kevesebb pénzt szán a magyar színházak fejlesztésére és működtetésére, Debrecen saját erejéből 3,2 milliárd forintos költséggel új színházat épít. A már meglévő Csokonai Színház rekonstrukciós pályázatát eddig még mindig elutasították a szocialista–szabad demokrata kormányzatok, ezért az újabb teátrumot saját erőből építi a város.

2006. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új játszóhely szükségességéről évek óta folyik a közbeszéd Debrecenben, de konkrét formát csak a tavalyi kulturális főváros pályázat kapcsán öltött. A komplex program egy szervesen kiépülő színházi régió részeként értelmezte a megépítendő új, 350 férőhelyes kamarát, amit azóta népszerűvé vált munkanéven Latinovits Színházként említett. Az új épület e koncepció szerint nemcsak a csekély számú – gyakorlatilag csak a Csokonai Színházra korlátozódó – játszóhelyek számát hivatott növelni, de tízezer négyzetméteres alapterületén megoldható lesz a megfelelő számú és minőségű próbaterem, öltöző, egyéb kiszolgálóhelyiség kialakítása és a teljes színházi adminisztráció elhelyezése is.
Annak ellenére, hogy az Európa kulturális fővárosa megtisztelő címet 2010-re nem Debrecennek, hanem Pécsnek ítélte a kormány, a cívisváros önkormányzata a közelmúltban kötelezettséget vállalt az évtizedek óta hiányzó kamaraszínház építéséhez szükséges fedezet előteremtésére. Eszerint 2007-ben megkezdődhez az új teátrum építése, 2008 márciusára átadják az épületet, a 2009/2010-es évadban pedig már előadások is lesznek benne. Azért döntött így a városvezetés, mert a kulturális főváros pályázatban leírtakat komolyan gondolták, így a saját erőből megvalósítható fejlesztésekről nem kívánnak lemondani.
A szocialista frakció azonban nem azonosult ezzel a hozzáállással, nem támogatta a fedezet biztosításáról szóló előterjesztést, a színházberuházást pedig pazarlásnak minősítette. A színházellenes attitűd nem új keletű a debreceni MSZP-seknél, hiszen Bazsa György, az MSZP-frakció vezetője azzal kampányolt a helyhatósági választásokon, hogy polgármesterré választása esetén leállítja a kamaraszínház-projektet, és a felszabaduló pénzt szociális célokra fordítja. A demagóg szólamokat azonban a debreceni választók nemhogy értékelték volna, inkább büntették: ellenfele, Kósa Lajos az érvényes voksok 74 százalékát besöpörve kezdhette meg harmadik polgármesteri ciklusát. Halász János kulturális ügyekért felelős alpolgármester lapunknak elmondta, hogy a fejlesztésekkel szemben a debreceni szocialisták rendszerint felhozzák azt az érvet is, hogy nem lesz miből működtetni az új házakat. Erre cáfolat a néhány év alatt országos hírnévre szert tett Főnix Csarnok, a hasonlóan hamar közkedveltté vált Kölcsey Központ és a nemrégiben átadott modern és kortárs művészetnek helyet adó MODEM épülete is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.