Volt nékem szeretőm…

V I L Á G Z E N E Nikola Parovot nem kell bemutatni a magyar közönségnek, jó ideje a magyar világzenei élet egyik legsajátosabb, legismertebb alakja. Az ő próbálkozásai sohasem illeszkednek egyetlen bejáratott irányzathoz sem. Mindig új utakat keres. Herczku Ágnessel közös új szerelmes albumukat vasárnap este mutatják be a MU Színházban.

2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerelem, szerelem, átkozott gyötrelem / mért nem termettél meg minden fa tetején – énekli Herczku Ágnes keserves, fojtott hangon, és mindenkit megérint. Nem ez az első alkalom, hogy Nikola Parov vele dolgozik, s gazdagon díszített, fájdalmas színezetű hangja kifejezetten alkalmas a szerelmes dalokhoz. A Volt nékem szeretőm… című album több szempontból is rendhagyó. Egyrészt ismét újabb oldalát ismerhetjük meg az amúgy is ezerarcú zeneszerző Nikola Parovnak, másrészt különféle stílusú feldolgozásokkal járja körül ugyanazt a gondolatot, a fájdalmas szerelem érzését, a kedves elvesztését, az elhagyatottság magányát, s mindezt a nők szemszögéből bemutatva. Emellett most nemcsak Kárpát-medencei népdalok kerültek fel a korongra, hanem egy amerikai dal is színesíti a repertoárt.
Nikola Parov dalainak műfaját nehéz meghatározni, egyesek az ethno-contemporary elnevezést mondogatják ilyenkor. Az mindenesetre tény, stílusa csak őrá jellemző. Hosszú utat járt be az elmúlt két évtizedben: a nyolcvanas években a Zsarátnok, a kilencvenes években a Barbaro zenekarok frontembereként vált ismertté, alapító tagja volt Riverdance-nek, s ezzel az egész világnak bemutatkozott. Ő komponálta a népszerű táncprodukció, a Naplegenda zenéjét, elindítva a népzenéből-néptáncból építkező, a hagyományos elemeket a modern táncszínház követelményeivel ötvöző előadások sorát. A vasárnap élőben is megszólaló albumon meglepően újszerű hangzást kapunk: a kíséretet – amely ráadásul egyáltalán nem tűnik népies hangvételűnek – leginkább pengetős hangszerek uralják: egy szál gadulka, mandolin, gitár vagy buzuki szól az ének alatt. A kíséret ellenére a népdal nincs átalakítva, ha önmagában hallanánk, autentikus előadás lenne. A két külön világ azonban nem tűnik idegennek, a népdalok és a modernebb kíséretek tökéletesen illeszkednek egymáshoz.
A hangszerek széles skálája szólal meg a vasárnap esti lemezbemutatón: lesz például harmonika, különféle gitárok, buzuki, gadulka, kaval, gayda, nickelharpa, klarinét, hegedű. A zenei világ is rendkívül összetett: a magyar és a balkáni folklórkincs mellett a kelta és az angolszász dallamvilág is megjelenik, modern könnyűzenei hangzással keverve. Ezúttal Nikola Parov Quartetje muzsikál majd a koncerten olyan neves zenészek közreműködésével, mint Fodó, Wertetics Szlobodán, Szalóki Ági, Bíró Eszter, valamint Antoni Arnold.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.