Magyar Concerto a tengerentúlon

Tizenhárom évnyi szünet után újra Amerikában turnézik a Magyar Állami Népi Együttes, amely tizenhét pár táncossal, zenekarral és hatfős technikai stábbal, összesen ötvenkét fővel hétfőn hajnalban indul útnak, s hatvannyolc alkalommal adja majd elő Magyar Concerto – Bartók Béla emlékére című műsorát. A tengerentúli körút azért is különleges, mert három és fél hónapig tart, és ilyen hosszú időre nem szoktak magyar táncegyüttesek külföldre utazni.

2007. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőtől három és fél hónapig az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában turnéznak a Magyar Állami Népi Együttes táncosai. Az útra Magyar Concerto – Bartók Béla emlékére címmel készítettek műsort, amely két korábbi sikeres táncszínházi darab átdolgozása és összeillesztése, az első rész a Földön apám fia volnék, a második pedig a Kincses Felvidék, ez utóbbit azonban kiterjesztették az egész magyar nyelvterületre. Az előadás – ahogy azt a rendező-koreográfus, művészeti vezető Mihályi Gábor és a Hagyományok Háza igazgatója, Kelemen László nevezte – „színpadi elitfolklór”, az évezred legnagyobb kulturális missziója, ilyen hosszú turnéra ugyanis nem szoktak magyar együttesek külföldre menni.
Az együttes huszonöt állam nagyvárosaiban, valamint Kanadában lép fel hatvannyolc alkalommal várhatóan minimum 130 ezer néző előtt. A turnét az amerikai kontinens egyik legnagyobb koncertügynöksége, a Columbia Artist szervezi. Az ilyen nagy cégek évente egy nagyszabású kelet-európai együttes előadás-sorozatát vállalják, s az egykori szocialista tömb országainak lényegében egyidejű rendszerváltozásai után éveken keresztül más országokból hívtak művészeket. Korábban a Magyar Állami Népi Együttes rendszeresen járt amerikai színpadokon, s annak, hogy tizenhárom évnyi szünet után csak most mehetnek újra, ez a piacvesztés az oka. Amerikában ugyanis egy ilyen turné szó szerint a piac elvein működik, így siker esetén rengeteg kulturális és akár gazdasági hasznot is hozhat hazánknak ez az út. Az átlag amerikai még mindig öszszekeveri Budapestet Bukaresttel, s Magyarországot csak egy aprócska pöttynek látja az általa értelmezhetetlenül szétszabdalt és elavultnak vélt Kelet-Közép-Európa térképén. Egy olyan élmény, amit egy hatásos és hiteles magyar folklórelőadás ad, tisztázhatja a pontatlanságokat, és felkeltheti az érdeklődést hazánk iránt.
Fontos hangsúlyozni: a Magyar Concerto egy művészi értéket hordozó, világszínvonalú táncszínházi előadás, nem pedig látványos revü. Ez egyébként az amerikaiakat is meglepte, akik nem számítottak díszletekre, kifinomult világítástechnikára. Az együttesnek azonban éppen az a célja, hogy kitörjön azokból az évtizedes klisékből, amelyekbe korábban a folklórt beleszorították.
Az út az amerikai magyar diaszpóra számára is rendkívül jelentős. Itthon kevesen tudják, hogy mennyire szervezett néptáncmozgalmuk van a tengerentúli magyaroknak. Éppen erre is építve a turné szabad estéit workshopokkal, táncházakkal töltik majd az utazók.
A kinti magyarokat a Hagyományok Háza a helyi események szervezésébe is bevonta, így várhatóan gyümölcsöző kapcsolatok alakulhatnak amerikai magyar csoportokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.