Keveset tudunk Mexikó komolyzenéjéről. Néhány éve már rendeztek magyar zenei napokat, s itt az ideje, hogy visszaadjuk a kölcsönt. Az akkori magyar fesztiválon egy vonósnégyessel részt vett Lendvai György, a MÁV Szimfonikusok ügyvezető igazgatója, aki most tető alá hozta a mai különleges mexikói estet a Zeneakadémián, ahol hazája egyik leghíresebb zenészcsaládja lép színpadra a legszebb dél-amerikai kompozíciókkal.
A Prieto család kapcsolata Magyarországgal nem most kezdődik. A sikeres íróként is ismert Carlos Prieto elmondta, szívesen emlékszik vissza gyermekkorára, amikor naponta hallott magyar szót, családja karolta fel ugyanis a II. világháború elől Dél-Amerikába emigrált Léner Kvartett tagjait, s így első tanára a vonósnégyes csellistája, Hartmann Imre volt. A később nemzetközi hírű csellistává vált idősebb Prieto nevét nagyszerű előadói kvalitásai mellett Sztravinszkijhez fűződő kapcsolata alapozta meg, moszkvai tanulóévei alatt a zeneszerző állandó kísérője és jó barátja volt, így ismerte meg Sosztakovicsot is. Mindkettőjük gordonkára írt műveit ő mutatta be először Mexikóban.
A zene a Prietóknál családban maradt. Carlos Prieto pályáját ugyanis fia, Carlos Miguel Prieto is folytatja, ő ugyan nem csellistaként, hanem hegedűsként kezdte, mára azonban földrésze egyik legismertebb és legtehetségesebb karmesterévé vált. A dirigens színes előadást tartott hazája zenetörténetéről. Megtudtuk: Carlos Chávez, Silvestre Revueltas, José Pablo Moncayo, Federico Ibarra csak az átlagos európai koncertlátogató számára ismeretlen nevek, Mexikóban és általában Latin-Amerikában azonban rendkívül népszerűek. A ma este felcsendülő mexikói művek az ország vegyes lakosságából fakadóan legalább négy rétegből merítenek: a Spanyolországból és a Bécsből érkező áramlatokból, a kubai, valamint az indián zenei kultúrából.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!