Erdélyország az én hazám

T Á N C A sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes lép fel holnap este hét órakor a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában, ahol két táncszínházi produkciójukat mutatják be Erdélyország az én hazám és Sorsfordulók címmel. Az utóbbiban a népdalénekesként is ismert népszerű erdélyi színésznőt, Panek Katit hallhatjuk az ősanya főszerepében.

2007. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindig is feldobták az erdélyi néptáncegyüttesek műsorai az anyaországi táncszínházi életet. Az ilyen előadások sosem erőtlenek, a tréfák, az áthallások nem erőltetettek, minden természetes közegében mozog. Olyan ez, mintha nem is a színpadon folyna a műsor, egyszerűen belecsöppenünk abba a világba, amelyből a táncok születtek.
Erdélyország az én hazám címmel olyan produkciót láthatunk holnap este a Háromszék Táncegyüttestől, amelyet az utóbbi öt évben több mint százötven alkalommal tapsolt meg a közönség, ez az együttes legtöbbször bemutatott előadása. Nyilván már a téma okán is, ez ugyanis egyfajta összefoglaló műsor, ünnepélyes hangulatú zenés-táncos barangolás, amely Erdély tájegységeinek jellegzetes táncait, zenéit és viseleteit epikus-elbeszélő formában jeleníti meg. Fontos szerephez jut benne a népdal és a zene is, emellett sokat megtudhatunk belőle az erdélyi folklórról, az ott élő etnikumok, magyarok, románok, cigányok tánchagyományairól és viseleteiről.
A második részben a Sorsfordulók című előadást láthatjuk, ez egy elvontabb produkció, amely az élet különböző állomásain vezet végig minket, egy ősanyamotívummal összekötve az egyes fordulópontokat, a születést, a nagykorúvá válást, az esküvőt, a halált. Ezt a fontos szerepet Panek Kati, a Kolozsvári Magyar Színház művésze énekli, aki az erdélyi táncházmozgalom egyik legjelentősebb népdalénekese, jellegzetes hangszínével és rendkívül stílusos előadásával különleges színfolt a színpadon.
A Háromszék Táncegyüttes viszonylag új alapítású, a rendszerváltás után, 1990-ben alakult Sepsiszentgyörgyön. Azóta nemcsak az erdélyi és az anyaországi közönséget kápráztatták el, hanem a nagyvilágot is: Ausztriában, Németországban, Szlovákiában, Svájcban, Olaszországban, Portugáliában, Lengyelországban, Finnországban, Görögországban, valamint Oroszországban összesen több mint ezer alkalommal táncoltak reflektorfényben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.