Penderecki, a lengyel csoda

2007. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Krzysztof Penderecki, az egyik leghíresebb kortárs zeneszerző dirigálja ma este fél nyolckor a Sinfonietta Cracoviát, a kiváló krakkói kamarazenekart, akik a komponista Concerto grossóját és Mendelssohn Skót szimfóniáját adják elő a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében.
Penderecki budapesti látogatása különleges színfolt a hazai zeneéletben. A kilencvenes évek óta karmesterként is működő zeneszerző szívesen nyúl a romantika alkotásaihoz, a Skót szimfóniát, amely Mendelssohn 1829-es skóciai útjának ihletésére készült, nem először vezényli Budapesten. Pendereckinél a műsor összeállítása sohasem véletlenszerű, s nem is az együttes repertoárja alakítja, karmesterként tudatosan mindig olyan, más szerző által komponált művet választ saját darabja mellé, amely azzal együttesen fejezi ki üzenetét a hallgatóság számára.
A Concerto grosso egyedülálló mű a zenetörténetben, hangszerelését illetően mindenképpen: ez a barokk műfajt csak szerkezetében és címében megidéző darab ugyanis három szóló gordonkára és zenekarra készült. Penderecki a művet 2001-ben a három tenor produkciójának mintájára, annak ihletésére komponálta, amelyet még abban az évben Tokióban be is mutattak. Most három kiváló csellista előadásában hallhatjuk első alkalommal Magyarországon, az orosz Tatjana Vasziljeva, a magyar Fenyő László, valamint a zágrábi születésű Monika Leskovar verseng egymással és a zenekar különböző hangszercsoportjaival, a concerto grosso barokk műfaj több évszázados szerkesztési technikáját követve.
Krzysztof Penderecki elsőként ért el világsikert a fiatal lengyel zeneszerzők között, legismertebb művei a Hirosima emlékezetére című gyászóda és a Lengyel requiem, emellett számos egyházzenei kompozíciója is népszerű. Az utóbbi húsz-huszonöt évben a kezdeti avantgárd stílustól fokozatosan egy közérthetőbb zenei nyelvezet felé haladt, amelynek eredményeként műveit ma már a szélesebb közönség is szívesen hallgatja. Ars poeticájában azt fogalmazta meg, hogy nem hajszolja a popularitást, és csak a számára elfogadható mondanivalót hajlandó megosztani a közönséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.