Torzulások a Modemben

André Kertész világhírű aktfotósorozatából, a Torzulásokból láthatnak válogatást a debreceniek és az idelátogatók. A párizsi Jeu de Paume galéria által összeállított ötvendarabos kollekciót mutatják be Magyarországon. A homorú és domború tükrök segítségével készült lenyűgöző képeket Vajda Mihály ajánlotta a nagyközönség figyelmébe a tárlat csütörtök esti megnyitóján.

2007. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar származású André Kertészt mindig izgatták a vizuális torzulások. Már korai képein – ilyen például A scherzóra táncoló Jenő című – igyekezett megragadni a mozgó test szépségét, 1917-től kezdődően pedig, amikor elkészítette a Víz alatti úszót, egyre intenzívebben foglalkozott a fénytörés jelenségével. Párizsban kezdetben ökörszemablakon keresztül fotózott, majd 1929-ben egy vidámparkban felfedezte a torzító tükröket. A Torzulásokat ezzel a technikával készítette a Querelle főszerkesztőjének kérésére. A nagy hírű hetilap redakciójának vezetője ugyanis olyan aktképeket rendelt tőle, amelyek megújítják a műfajt. A sorozatból 12 darab jelent meg a lap 1933. március 2-i számában, óriási sikerrel. A korabeli kritika Picasso Nők tükörben című művével vetette össze a fotókat, amelyeket Henry Moore, Arp műveihez hasonlították. A képek Querelle-béli sikerét követően Linhof-kamerával kétszáz lemezt készített, mindvégig ragaszkodva a közvetlen felvételekhez, és nem engedve teret semmiféle laboratóriumi manipulációnak, így új fejezetet nyitott a fényképezés történetében.
A kiállítás május 13-ig látogatható a debreceni Modemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.