A Korgnut-Kemény-örökség

A Korgnut-Kemény-örökség kilencven bábjából és tucatnyi vásári mutatványosi kellékből rendeztek be bábmúzeumot Debrecenben. A majális részeként megnyitott impozáns gyűjtemény jelenleg a vidámpark elvarázsolt kastélyában foglal helyet, ám a Kósa Lajos polgármester vezette önkormányzat az ígéri, jövő szeptemberre, Korgnut-Kemény Henrik születésének 120. évfordulójára az új, háromszintes bábmúzeum is megépül, ahol az életfa által összekötött három világ összes bábszereplője helyet kap majd.

2007. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ottiki Bábszínház gólyalábasai és a debreceni Vojtina Bábszínház vásári maskarásai között a nyolcvanadik születésnapján túl járó Kemény Henrik is az ünneplő közönség elé lépett a hét végén. A vidámpark árnyas útjait bejáró, zajos, vidám felvonuláson a „kurtalábúak”, vagyis a gyermekek között lépkedett piros sipkájában, a szívből jövő kacajokat fakasztó előadáson pedig kedvencei közül a két cintányéros szerecsent forgatta utolérhetetlen bájjal és hozzáértéssel. Az új látványosságot – vagyis a több mint száz éves bábokat is bemutató múzeumot – Kósa Lajos ajánlotta a mélyen tisztelt publikum figyelmébe egy palacsintasütő és Kemény Henrik társaságában, majd a gyerekek és a felnőttek birtokukba vették az egykori vásárok izgalmas csodáit felfedő bábmúzeumot.
Kemény Henrik – mindenki Heni bácsija – vállalkozott arra, hogy az érdeklődőknek a kitűnő érzékkel kialakított terekben, izgalmasan megvilágított vitrinekben elhelyezett bábok és eszközök csodáját feltárja. Ott van például egy féltve őrzött vitrinben három igazi ereklye: annak a három, épen maradt marionettbábunak a feje, amelyeket még a bábosdinasztiát alapító Korngut Salamon készített a múlt század elején. Egy másik üvegtárlóban Bunkó Bandi látható, „akinek” az a nevezetessége, hogy a fejet Korngut Salamon faragta ki fából, a testet viszont már a „Papa”, vagyis Korngut-Kemény Henrik alkotta hozzá a háború után, csakúgy, mint a Páciens esetében, ami még azért is érdekes, mert a fej a háború alatt annyira megsérült, hogy a Papa kénytelen volt álarcot kasírozni neki, hogy használni lehessen. A bábosdinasztia gyakorlati kreativitását dicséri egy elmés kisszínpad, amin marionettbábukat lehet életre kelteni, s ami egyetlen mozdulattal paravánná alakítható, hogy az általunk is olyan jól ismert kesztyűs báboknak – Vitéz Lászlónak, örökösen pórul járó ellenfelének, a nem túlzottan okos ördögnek, no meg szükség szerint az angyaloknak – „élettérül” szolgáljon.
Láposi Terkától, a Korngut-Kemény Alapítvány kuratóriumi elnökétől tudjuk, hogy bár Heni bácsinak köszönhetően igen szép számban sikerült összegyűjteni és Debrecenben kiállítani a legendás vásári bábjátékoscsalád kincseiből, ám a gyűjtemény még korántsem tekinthető teljesnek. Szakértői becslések alapján ugyanis még 15–50 báb előkerülése valószínűsíthető. Ezek közé tartozik például a kaucsukartista, amelynek a kuriózuma egy 1962-es filmfelvétel tanúsága szerint, hogy úgy lehet mozgatni, mint egy gumibábut. Ezt a felbecsülhetetlen értékű relikviát és a többi, még keresett bábot a lehető legnagyobb számban szeretné a 2008 szeptemberére tervezett múzeumépület avatójára összegyűjteni az alapítvány, de örömmel veszik, ha egyéb tárgyi emlékeket – például fényképeket, dagerrotípiákat is sikerül felkutatni a neves alkalomra. A cél természetesen az, hogy minél kerekebb képet adjanak arról a sajátos, szakrális tartalmakat hordozó világról, amely a Korngut-Kemény család vásári bábjátékaiban megmutatkozott. A tervek szerint az ötszáz négyzetméteren megépülő múzeum – amely szintén a vidámparkban kap helyet – maga is hordozza majd e szakrális tartalmakat, hiszen három szintje az alsó, a középső és a felső világot szimbolizálja majd, amely világok között az átjárást a középen felállítandó életfa szimbolizálja. Az épület ezen túlmenően is kínál majd meglepetéseket, amik közül a leglátványosabbnak az „élő múzeum” ígérkezik. A tervek szerint ugyanis a marionett-előadások alatt is látogatható lesz, ami azért izgalmas, mert a szemlélődő egy üvegfal mögül nézheti, hogyan mozgatják a bábokat a művészek, és közben azt is meglesheti, miként fogadja a produkciót az épület előtt bámészkodó nagyérdemű publikum.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.