Vass Lajos főigazgató, Fischer Ádám fő-zeneigazgató, Kovács János első karmester, Kovalik Balázs művészeti vezető, valamint Keveházi Gábor balettigazgató ötös fogata irányítja a következő öt évben a Magyar Állami Operaházat – erről a miniszteri biztosból június elsejével kinevezett új főigazgató beszélt az Operaház utolsó, Erkeltől búcsúzó előadásának sajtótájékoztatóján.
Az Erkel Színházat ugyanis a nyáron végleg bezárják, bár arról, hogy ez pontosan mit jelent akár az épület, akár a dolgozók számára, Vass Lajos későbbre ígért tájékoztatást. Annyit azért megtudtunk: a tervek szerint állami támogatás nélkül, hazai és külföldi magánberuházással épül egy új multifunkcionális épület, amely konferenciák megtartására, estélyek rendezésére, musical-, operett- és operabemutatókra egyaránt alkalmas lesz, és valószínűleg a négyes metró kijáratán át közvetlenül is megközelíthetjük. Vass Lajos úgy számol, hogy 2010-ben akár át is adhatják az „új Erkelt”, amelyben a piaci árnál alacsonyabb díjért 120 napot bérel majd az Operaház. Amíg az Erkel zárva tart, addig a Tháliában tartanak előadásokat, a következő évadban 41-et, ami egyben azt is jelenti, hogy a műsorok többségét az Ybl-palota fogadja be, ahol 240 előadáson tapsolhatunk.
A Thália befogadóképessége jóval kisebb az Erkelénél. Erről az új főigazgató elmondta: a mostani nézőszámot nem tudják garantálni, és a bérlőknek is csak hatvan-hetven százalékát tudja fogadni az átmeneti helyszín. A Tháliát adottságai miatt az új vezetés elsősorban kamaraoperák játszására használja majd, ez a műfaj egyébként a tervek szerint erőteljesebben jelenik meg a repertoárban.
Azonban nemcsak az Erkel Színház érett meg a felújításra, hanem az Ybl-palota is, amellyel szintén nem lehet évtizedeket várni. Az új főigazgató azt tervezi, ha sikerülne pénzt szerezni rá, az „új Erkel” átadása után a Köztársaság téri épületbe költözhetnének arra az egy-két évre, amíg az Andrássy úton a munkálatok befejeződnek. Vass Lajos addig is több külső helyszíni előadásban gondolkodik a Zeneakadémiától a Művészetek Palotájáig, ahol olyanokat is meg tudnak szólítani, akik eddig nem merészkedtek be a Magyar Állami Operaház patinás falai közé. Első körben új próbatermet keresnek, hogy az operaház színháztermét tehermentesítsék, erre első körben felmerült a kőbányai sörgyár épülete is.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg