Budapesten a New York-iak

Európai turnéjuk során Budapesten koncerteztek pénteken és szombaton a New York-i Filharmonikusok zeneigazgatójuk, Lorin Maazel karmester vezetésével. A siker óriási volt, már fél évvel ezelőtt elfogytak a jegyek – lapunk a szombati próbán és a pénteki sajtókonferencián kapott lehetőséget a találkozásra.

2007. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennégy év után itt jártak a New York-i Filharmonikusok. A világ egyik legnagyszerűbb és legidősebb zenekarát láthattuk vendégül. Mostanában már viszonylag sűrűn hallhatunk kiváló együtteseket Budapesten, a New York-iak vendégjátéka mégis különleges, hiszen az a tökéletesség, ami a játékukból sugárzik, nem mindennapi élményt ad. Persze egyszerű a titkuk: a zenekar tagjai szólóban is megállják a helyüket a világ nagy színpadain. Erre bizonyíték volt a pénteki koncert is, ahol a szólistákat maga a zenekar adta: Glenn Dicterow, a koncertmester és Carter Brey, a cselló szólamvezetője szólókarrierje is igen fényes. Emellett ez egy rendkívül összeszokott együttes. A többség innen megy nyugdíjba, így a tizennégy évvel ezelőtti zenészeik többsége most is itt volt.
A New York-iak haladnak a korral, és kihasználják az internet adta lehetőségeket: letölthető koncerteket kínálnak nyphil.org honlapjukról, amelyen virtuálisan az európai körutat is követhetjük. Sok a fiataloknak szóló projektjük, és ezzel tudnak nyitni újabb csoportok felé, megoldva azt a problémát, amellyel a hazai zenekarok többsége küzd, vagyis hogy nincs közönség-utánpótlás.
A szombati est szólistája Julia Fischer volt. Julia első látásra egy kedves fiatal lány, de amikor meghúzza a vonót, hihetetlen erő árad a játékából. Még csak huszonnégy éves, nevét máris a nagyokéval együtt emlegetik. Ő Lorin Maazel felfedezettje, aki egy évtizede vette észre a csodagyerek kiváló képességeit. Ezt a gyümölcsöző kapcsolatot a karmester – aki maga is hegedűművészként indult, s ma is gyakran veszi elő a hangszerét – hosszú távra tervezi. Julia Fischer ezen a turnén először Magyarországon lépett színpadra, talán ezért is hosszabban próbált a zenekarral. Csodálatos képességeit mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a záróakkord végén spontán kitörő tapsot és sűrű, gratuláló kézfogást kap a zenekar tagjaitól.
Az együttes most elsősorban Brahmshoz kötődő műsorokat állított össze, amelyeket egy-egy Bartók-, Beethoven-, Ravel-, Sztravinszkij-, illetve Dvorák-művel egészítettek ki. Brahms persze nem véletlen: nagyon erős a kötődésük a zeneszerzőhöz, akinek újvilági bemutatói éppen New Yorkban voltak. A körút egyik estéje sem hasonlít a másikhoz: több műsorprogramot állítottak össze, s ezek valamelyest személyre szabottak az egyes városokban. Így nálunk például az első este a Concerto szólt.
Amikor Brahms V. magyar tánca hangzott fel a próbán, feltűnő volt az a lelkesedés, amellyel Lorin Maazel vezényelt. Talán szokatlanok azok a dinamikai és tempóbeli szélsőségek, amiket alkalmaz, de semmiképpen nem idegenek a zene szövetétől. Maazel egyébként a magyar cigányzenét is szereti, azt is elmesélte, hogy egyszer vonópárbajra kelt a Gundelben egy prímással. Meggyőződése, hogy a zenekarban vannak magyarok, illetve magyar származásúak, hiszen hazánk olyan sokat adott a világnak a zene területén. Ezzel Bartókra is gondol természetesen, s úgy tartja, az ő műveiből tanulta szinte a legtöbbet. Budapesten többször vezényelt már Bartókot, de most az, hogy a zeneszerzőről elnevezett, legendásan kiváló akusztikájú hangversenyteremben állhatott a karmesteri dobogóra a Concertóval, különösen öröm volt számára.
Már el is mentek a New York-iak, de reméljük, nem kell újabb tizennégy évet várnunk rájuk. Addig is itt hagyták legújabb Richard Strauss-lemezüket, honlapjukról továbbra is letölthetők koncertjeik, s a remek hangversenyek emléke is tovább él bennünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.