Elhunyt Balogh István

2007. 05. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecen, a cívisek világa, a város történelmének, szellemiségének tudósa volt az 1912-ben született Balogh István muzeológus, néprajzkutató, történész. Mintegy 400 publikáció (könyvek, tanulmányok, írások, előadások), olyan életmű, amely fölött ott van a mulandóság ellen örökre védő, az igazi értékekből épült tető. Munkáiban a néprajzkutató szemlélete ötvöződött a történészével. Így váltak a Debrecenről, a Hajdúságról, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye történelméről, a magyar pásztor- és paraszti világról írt könyvei, tanulmányai sajátos egyedi, egyszeri és megismételhetetlen szellemi produktumokká. Rácz István történészprofesszor pontosan így jellemezte tudósi karakterét: „Nála nincs sok értelme azt vitatni, hogy valójában történetíró-e vagy néprajztudós. Ő láthatólag nem ismeri a kettő közötti éles határvonalat, mert a tudomány nagy egységben gondolkodik.” Talán ez a magyarázata annak, hogy Balogh István munkássága nem egy évszázadhoz, nem egy eseményhez, egy városhoz kapcsolható, hanem szinte egész nemzeti történelmünkhöz.
Balogh István első publikációja 1935-ben jelent meg, s még élete utolsó éveiben is teljes szellemi frissességben élt és dolgozott. Pályája kezdetén Debrecen tudományos életének két óriása, Ecsedi István és Zoltai Lajos volt rá hatással. De már a 40-es években kialakult önálló tudósi szemlélete, vagyis vizsgálódásait két tudomány, a néprajz és a történelem szintézisében végezte. A magyar pásztorvilág hagyományait kutatta. Később Debrecen, a nagyon sajátos fejlődésű, protestáns, paraszt-polgár város társadalmi, történelmi haladását vizsgálva rajzolta meg a cívisvilág valóságát, határozta meg a debreceniséget. A város legfontosabb történelmi forrásainak, a magisztrátusi jegyzőkönyveknek a feldolgozását is elvégezte. Egyik szerzője az ötkötetes Debrecen-monográfiának. Mindezzel párhuzamosan, a kuruc szabadságharcok – Thököly és Rákóczi korának – Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei történetét kutatta. Megszámlálhatatlan mennyiségű írásos forrást elemzett, dolgozott fel és publikált.
Valamennyi munkájában ideológiai és politikai dogmáktól mentesen fogalmazta meg gondolatait, a tudományos igazság keresése, a források tisztelete volt munkájának mutatója. Balogh Istvánt élete végéig elkísérte hűsége az igazsághoz, a tájhoz, ahol született, ahhoz a világhoz, amelyből kiemelkedve elért a tudomány csúcsára. Aligha van olyan történetíró hazánkban, aki munkássága során annyira kötődött volna ahhoz az országrészhez, ahol élt. A tudományok doktora. Sokoldalú és gazdag történetíró munkásságából most csupán néhány, szülővárosával kapcsolatos könyvét említünk: Debrecen története, A Hajdúság, A cívisek világa.
Nem volt könnyű életútja. A szépen induló pályakezdést a második világháború szakította meg. 1944 decembere és 1948 között a Nemzeti Parasztpárt ismert politikusa volt. Szatmár, Hajdú megye, majd Debrecen főispánja. A történelem parancsa volt szerepvállalása. 1947-től már menekülni próbált a politikától, a kék cédulás választás napján heves összeütközése volt Rajk belügyminiszterrel. Felmentését kérte. Az ő szilárd erkölcsi-etikai tartása nem engedte meg, hogy a diktatúra eszközévé váljon. Viszszavonult a politikától, és a Déri Múzeum igazgatója lett. Az ő munkája eredményeként nyílt meg újra a múzeum, folytathatta néprajzi, történelmi kutatásait – a bizalmatlanság ellenséges légkörében.
A Szabó István történészprofesszor által szerkesztett, 1948-ban megjelent, A szabadságharc fővárosa című kötetben írt, A város és népe című tanulmánya miatt otromba politikai támadás indult ellene. Csendes rezignációval tűrte az alantas politikai akciót. Visszahúzódott a közélettől. 1956-ban aggódva figyelte a forradalmi eseményeket, de gyakorlatilag nem vett részt azokban. Ennek ellenére 1957-ben meghurcolták és leváltották, „száműzték” a városból. Nyíregyházán dolgozott nyugdíjazásáig, a múzeumban, majd a levéltárban. Ő hozta létre, teremtette meg a Szabolcs-Szatmár Megyei Levéltárat, amelynek igazgatója volt. Számára Nyíregyháza a béke és a nyugalom szigetévé vált. Szülővárosa a rendszerváltozás után szolgáltatott erkölcsi elégtételt Balogh Istvánnak: díszpolgárává választotta.
Balogh István rendkívül szerény, tiszta ember volt. Nem vonzották a látványok, mindig a dolgok mély, sokoldalú összefüggéseit kereste. Ezért válik életműve Debrecen szellemi élete egyik csúcsteljesítményévé és a magyar történettudomány megkerülhetetlen részévé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.