Protestáló koncert a Weinerért

2007. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neves művészek közreműködésével protestáló koncert volt vasárnap este a Szent Imre Gimnázium dísztermében a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskoláért, amelyet bezárás fenyeget. Az MSZP-s Molnár Gyula vezette XI. kerületi önkormányzat úgy határozott, hogy az egységben kiválóan működő, folyamatosságra építő intézményt kettéválasztja: a zeneiskolát megtartja, a középiskolát viszont átadja a fővárosnak. Mint ismeretes, a főváros saját szakközépiskoláinak egy részét is bezárta, ezért sem a tanárok, sem a szülők nem tartják valószínűnek, hogy éppen a Weinerrel tennének kivételt.
A Weiner sikerességét és szakmai elismertségét mutatja, hogy lényegében az egész zenei élet öszszefogott a megmentéséért. A koncertet az ötvenéves Bartók vonósnégyes nyitotta. Komlós Péter, a kvartett vezetője hangsúlyozta: veszélyben érzi a magyar zenekultúrát, amely az egész világot ellátta muzsikusokkal, s amelyet mindenhol tisztelnek és elismernek. Az ügy mellé állt Oravecz György, a híres zongoraművész, Boldóczki Gábor trombitaművész, Fodor Beatrix, Wierdl Eszter és Sebők Mónika operaénekesek, akik egykor a Weinerben tanultak, de támogatásáról biztosította az intézményt Balassa Sándor zeneszerző is, akit betegsége miatt felesége képviselt. Levélben fejezte ki tiltakozását az iskola átalakítása ellen többek között Szigeti István zeneszerző, Szokolay Balázs zongoraművész, valamint az éppen külföldön koncertező Kocsis Zoltán is. Az iskola mellett tett hitet a polgármesternek írott levelében a Zeneakadémia több neves szaktekintélye is: Batta András rektor, Falvai Sándor, a korábbi rektor, Gulyás Márta, Devich János, valamint Devich Sándor. Vásárhelyi Gábor Bartók-jogörökös is a Weiner ügye mellé állt, beszédében hangsúlyozva, hogy maga Bartók Béla is a magyar zeneoktatás rendszerének köszönheti, hogy világhírű muzsikus lett, hiszen özvegy pedagógus édesanyja nem tudta volna önerőből finanszírozni taníttatását.
A Weiner mellett protestált műsorával egy másik kerületi iskola, a Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnázium is, amelyet az önkormányzat a lágymányosi iskolába olvasztana be, így elveszítené nevét és erőteljes bárdosos hagyományát, kóruskultúráját is. A döntés megváltoztatása érdekében a zeneszerző lánya írt levelet a polgármesternek.
Bár a Weiner megmaradásáért az egész zenei világ összefogott, információink szerint az iskola vezetése nem engedélyezte a mára tervezett Móricz Zsigmond körtéri demonstrációt, amelyen az iskola diákjai utcai zenéléssel hívták volna fel a figyelmet az intézmény által képviselt értékekre. Úgy tudjuk, a tanároknak azt is megtiltották, hogy az ügyben nyilatkozzanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.