Százéves a zene épülete

Exkluzív hangversennyel ünneplik meg a Zeneakadémia épülete fennállásának 100. évfordulóját május 18-án, jövő pénteken este fél nyolckor. A múltat, a jelent és a jövőt jelképesen is összekapcsoló műsort Kocsis Zoltán vezényli, a közreműködők a Zeneakadémia növendékeiből álló zenekar és két egykori, időközben világszerte ismertté vált diák, Fenyő László gordonka-, valamint Kelemen Barnabás hegedűművész.

2007. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száz éve, 1907-ben adták át többnapos ünnepi rendezvénysorozattal a magyar zene világhírű fellegvárát, a Zeneakadémia épületét, s ebből az alkalomból különleges jubileumi hangversenyt hallgathatunk meg a patinás koncertteremben. Az intézmény Alma mater sorozata részeként Kocsis Zoltán vezényli a Zeneakadémia hallgatóiból álló szimfonikus zenekart. Az est két szólistája Fenyő László gordonka-, valamint Kelemen Barnabás hegedűművész lesz, akik szintén a jubiláló épület falai között szereztek diplomát, s innen indulva váltak már fiatalon világhírűvé. Ez igaz a karmesterre, Kocsis Zoltánra is, aki sokkal több, mint egyszerű dirigens, az ő keze alatt valóban Bartók, Kodály, Dohnányi és Weiner szólal meg – ezt Batta András, a Zeneakadémia, pontos nevén a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora hangsúlyozta. A koncerten találkozik a múlt, a jelen és a jövő: az egykori diákok-tanárok korabeli műveit a jelenben működő növendékek és a már most ismert közreműködők szólaltatják meg, valamint azok, akik most a zenekar tagjai között ülnek, évek múlva azonban már az ő nevüket írjuk le, mint ünnepelt szólistákét. A megszólaló művek közül Bartók egyik korai műve, az I. hegedűverseny különösen érdekes, mivel számos ponton kapcsolódik a Zeneakadémia épületének átadásához. Bartókot éppen abban az évben nevezték ki tanárnak, az ünnepségsorozaton zongoristaként és zeneszerzőként is részt vett, itt figyelt fel a csinos Hubay-tanítványra, a hegedűs Geyer Stefire, aki iránt érzett szerelme, illetve csalódása ihlette a művet. Emellett Kodály Nyári este című zenekari darabját, Weiner
f-moll szerenádját és az akkoriban éppen Berlinben élő Dohnányi Konzertstück gordonkára és zenekarra című művét hallhatjuk. Dohnányi később az akadémia igazgatója is lett.
Az épületnél azonban idősebb a felsőfokú zeneoktatási intézmény, amely az első 32 évben Liszt Ferenc Hal téri, majd Andrássy úti lakásán működött. A szecessziós jellegű épületet a méltán híres nagyteremmel együtt 1904-től 1907-ig építették Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján. Az épület és a koncertterem számos úttörő építészeti megoldást mutatott fel a századfordulón.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.