Épületbe zárt örök emlék

Rendkívüli izgalmakat s annál is több munkát és összetartást követően pénteken este megnyitott a Mag-Ház, a Maglódi Művelődés Háza. A háromnapos rendezvény első napján a Bubik Istvánról elnevezett színháztermet s az annak ajtajában lévő, a művészről készült domborművet avatták. A megnyitóval egybekötött átadáson a község minden lakója, a gyermekek, a felnőttek s az idősek együtt, mély tisztelettel, egyben hatalmas örömmel emlékeztek s ünnepeltek.

Molnár Györgyi
2007. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megdöbbentő, megrendítő, amikor napjainkban összetartó és kitartó közösséggel találkozik az ember. Ilyen a maglódiaké, akik egy célt tűztek ki maguk elé, s ezt a célt pénteken este elérték. A külső szemlélőben a meghatottság keveredik a féltékenységgel, hiszen egy közösséghez tartozni a lélek alapvető szükséglete, s irigylésre méltó a cél is, ami nem volt más, mint egy kultúrház felépítése, ahol a közösség találkozhat, és az igazán fontos értékek átöröklődhetnek.
– Maglód 655 éves történelmében ez a nap minden tekintetben egyedülálló – kezdte beszédét Tabányi Pál polgármester. – Nem hivalkodó palotát építettünk, hanem egy házat, amely a kultúráé és a közösségé. Három alapköve három összetartozó városból érkezett, az egyik Vámosladányból, a másik Lövétéről, a harmadik kő Maglódról.
A házat maglódi kezek építették, s termeit is helyi művészek alkotásai díszítik. Zalavári Béla, a művelődési ház igazgatója köszönetét fejezte ki a község lakóinak, majd Sinkovicz László, Pest megye önkormányzatának alelnöke mondta el köszöntőbeszédét. Ezt követően ünnepélyesen, nemzetiszínű szalag átvágásával átadták a Bubik Istvánról elnevezett színháztermet. A 2004. november 28-án tragikusan elhunyt színművész barátai és pályatársai egymást váltották a színpadon. A fellépők, Kubik Anna, Götz Anna, Nemcsák Károly, Ráckevei Anna, Rubold Ödön, Sasvári Sándor, Tolcsvay Béla, Trokán Péter meghatottsággal, fájdalommal és barátsággal teli élményeket adtak át, s bár a művész életrajzáról egyetlen szó nem esett, mégis mindenki megismerhette, közel érezhette a színészt, akinek arca nagyméretű kivetített képen is megjelent. A pódiumon a versek mellől nem maradt el a tánc, a zene sem, hiszen a színművész kedvenc dalát játszotta el Sipos András és White Woodoo Bubik István Ütős Emlékzenekar. A színházi jelkép két arcához hasonlóan kavarogtak az ünneplőben az érzések, a sírás, a nevetés. Az emlékezés mellett a versek, a zene, a gyertyák fénye, családja és a barátok ereje valóban a közösség közé hozta a nyílt szívű, konok, felejthetetlen tehetségű színészt. Az est végén pedig lehullott a fátyol Babos László szobrászművész Bubik Istvánt ábrázoló domborművéről.
Bubik István május 19-én ünnepelte volna 49. születésnapját. A róla elnevezett színházterem és a szobor ajándék a maglódi közösségtől, talán az egész magyarságtól. Tanúsítja, Bubik István valóban köztünk van ma is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.