Úgy tűnik, miközben itthon az iskolai énekoktatást az óraszámok csökkentésével teljesen lehetetlen helyzetbe hozzák, a magyar kórushagyományok azért még egy ideig megélnek a múltból. Persze az is lehet, hogy a nyíregyházi Pro Musica Leánykar újabb világraszóló sikere leginkább Kossuth-díjas karnagyának, a kiváló muzsikusnak és zenepedagógusnak, Szabó Dénesnek köszönhető: Marktoberdorfban, az egyetemi énekkarok nemzetközi versenyén ugyanis ismét elhozták az első díjat egy különösen értékes különdíjjal együtt.
A Cantemus kóruscsalád Pro Musica Leánykara nem egyedül képviselte hazánkat, a világ minden részéről válogatott 13, élőben is megmérkőző kórus közé ugyanis még egy magyar csapat került: a Pécsi Egyetem Puella női kara Jobbágy Valér vezetésével szintén részt vehetett a versenyben. Az énekkarok közül hatan vegyes kari, heten pedig a női kari kategóriában indultak. Ez utóbbiban a japánokkal megosztva kapta az első helyezést a Pro Musica Leánykar, akik többek között Kocsár Miklós Félelem és Orbán György Pangue Lingua című kórusművével álltak színpadra – ez utóbbiért elnyerték a legjobban előadott szakrális műért járó különdíjat is. Szabó Dénes elmondta: nagyon büszkék voltak, mert ezzel a magyar zeneszerzést is elismerték, amely még mindig a világ élvonalában van.
A marktoberdorfi versenyt idén tizedik alkalommal rendezték meg, s a jubileum miatt az idei program kissé rendhagyó volt, s a kórusoknak számos koncertet kellett adniuk a környékbeli településeken. Csúcskórusok a csúcsokon címmel például a helyi hegytetőkön koncerteztek a kirándulóknak, a Pro Musica éppen 1730 m magasban. Szabó Dénes kiemelte: énekesei olyan kiváló teljesítményt nyújtottak, hogy az az első helyezéstől függetlenül lenyűgözte még őt is. A Kossuth-díjas karnagy megjegyezte azt is, hogy nem teljesen értett egyet a zsűrivel, a pécsiek teljesítményét például lényegesen jobbnak érezte, mint azokét a német kórusokét, amelyek a hazai pálya nyújtotta előnyök miatt megelőzték őket.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg