Lázár deák nyomában járva

A Tabula Hungariae, ismertebb nevén a Lázár-térkép, Magyarország első térképe június 19-től a világörökség része. A térképet az UNESCO a világon elsőként használt nyomtatási technikája és felbecsülhetetlen szellemi értéke miatt választotta be a Memory of World védett értékek közé.

Molnár Györgyi
2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Plihál Katalin, az Országos Széchényi Könyvtár Térképtárának osztályvezetője szerint a térkép, amely pályázat útján nyerte el legnemesebb besorolását a világ kincsei közé, egyediségét a világon elsőként használt nyomtatási technikája adja, amely Petrus Apianus nevéhez kötődik. A XVI. században a térképek nyomtatása rendkívül bonyolult és összetett feladat volt. S bár a térkép grafikai elemekből épül fel, sokkal nehezebb elkészíteni, mint egy grafikai művet. Főképp a városok, települések, tájegységek és országok nevének tipográfiája tette bonyolulttá a folyamatot, mert a térképen szereplő alfanumerikus adatoknak szintén a pontos tájékozódás eszközeiként kell szolgálniuk. Abban az időben kétféle módon készítették a térképeket. Az egyik technikai eszköz a fa nyomódúc, a másik pedig a réz nyomólemez használata. A Lázár-térkép különlegessége, hogy 1514-ben Petrus Apianus elsőként használta a fanyomódúc-technikát úgy, hogy a települések nevét réz-ólom lemezkékkel nyomtatták, ezáltal a fa nem vékonyodott el, s nem ment tönkre. Míg korábban a nyomdai betűk egyenkénti használatakor a fa megrepedt, s a betű kihullott, addig ennél a módszernél az egyetlen hátrány abból származott, ha a lemezke kiesett, s a település neve nem került a térképre. Így fordulhatott elő, hogy a Lázár-térképen Buda neve megtalálható, szemben Pesttel, amelynek neve lemaradt, s csak a várost jelző grafika látszik. A térkép készítője feltehetőleg Lázár deák volt, latinos műveltségű személy, aki egyetemet nem végzett. Tényszerű bizonyítékára nem bukkantak, de magyar származását valószínűsíti, hogy nyelvhasználatában magyar nyelvi jellegzetességek mutatkoznak.
A térkép különlegességét adja, hogy szerkesztőjének a lapra kellett álmodnia a címert, ebben az esetben egy Ferdinánd-címert, s egy megjegyzésszöveget is. Ezért tűnhet furcsának, hogy a települések egymáshoz képest elcsúsztak, vagy hogy a Balaton függőlegesen látható. A most már védett művet 1880 májusában Apponyi Sándor mutatta be a Magyar Tudományos Akadémiának, majd az 1925. I. tc.-ben foglaltak szerint azt könyvtárának részeként a magyar nemzetnek ajándékozta. Az elnyert pályázat kapcsán a nemzeti ereklye-kiállítás legközelebbi, augusztusi tárlatának tárgya a Lázár-térkép, ahol a nagyközönség megcsodálhatja, s akár kinyomtatott vagy digitális formába haza is viheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.