Évszázados praktikák

Bár minden évben elhatározzuk, hogy nem költjük el a budai Várban az összes pénzünket, valahogy végül mégsem tudunk ellenállni a csábításnak, és nem is bánjuk. A gyönyörű faragott tárolók, a fonott ládák, a boltban kapható márkás pengéknél sokkal tartósabb, élesebb kések, a szaruból készült egyedi sószórók kavalkádjában nehéz választani.

2007. 08. 21. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs bóvli a mesterségek ünnepén, hiszen az árusokat szakmai zsűri választja ki. Azt azonban fontos leszögezni, ez nem a népművészet seregszemléje, hanem a hagyományos anyaghasználaté, az évszázados technikáké, a mesterségeké, így aztán a portékák legalább fele kifejezetten a modern, városi célközönségnek (is) szól, és inkább iparművészeti tárgynak mondanánk, mint népi hagyományőrző alkotásnak, bár a kettő sokszor fedi egymást. Nyolcszáz mestert hívnak minden évben, akiket a rendezvényt szervező Népművészeti Egyesületek Szövetségének tagszervezetei választanak ki. Sajnos, megoldatlan a Felvidék képviselete, és úgy általában a határon túli népművészek arányaiban kevés hangsúlyt kapnak. Gondoljunk például a világhírű korondi kerámiákra, amelyek közül kiemelkedők Páll Ágoston lenyűgöző bokályai, mégis hiába kerestük őket a budai Várban. A mesterségek ünnepe a családoké. Erre a szervezők is felkészültek. Évek óta az egyik legkeresettebb helyszín a gyermekfoglalkozásoknak, bábszínházi előadásoknak otthont adó Újvilág kert. Itt található Környei Alice babajátszója is, ahol még a kúszó-mászó apróságokra is gondoltak egy árnyékos sátortető alatt, itt a régi korok gyermekjátékait próbálgathatják a modern kor ifjú szülöttei, akik néhány perc alatt felfedezik, hogy kisautók és elemes bébi játékok nélkül is lehet szórakozni, például csónakázni egy mosóteknőben, amelynek az evezőit is az alkalom szülte: két fakanalat fogtak be erre a célra.
Színpadi műsorokban sem volt hiány, persze lehet, csak mi időzítettük rosszul a látogatásainkat, de feltűnő volt a világzene uralma, és kevés autentikus magyar muzsikát hallottunk, azt is többnyire a CD-árusoktól. Táncházat is csak kettőt hirdettek az idén, péntekre egy magyart és szombatra egy cigányt, a vasárnap este kilátogatókra mintha nem is gondoltak volna.
Az idén a bőrművesség került a középpontba, s ezzel a Nemzeti Galéria falai közé is: a tárlat tematikus rendben, a honfoglalástól napjainkig mutatja be bőrös termékeinket. Olyan aprólékos lószerszámokat is láthatunk, amelyektől óhatatlanul földbe gyökerezik a lábunk legalább néhány pillanatra, annyira gazdagon díszítettek.
Hagyomány, hogy a mesterségek ünnepén adják át a kézműves szakma elismeréseit. Az Év Ifjú Mestere az idén ifjú Vajda László díszműkovács lett, az Év Mestere pedig Haris Mária szövő. Király Zsiga-díjat kapott Orot István csipkekészítő, Hutkai László bőrműves, Freund János fafaragó, Molnárné Forray Marianna, a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület elnöke és a Diósgyőri Kézműves Alkotóház igazgatója, valamint Kovács József fafaragó. A Hagyományőrző díjat Varga Zoltánné botpaládi pedagógusnak és szövőnek ítélték, az életmű-elismerést, vagyis az Aranykoszorú díjat pedig ez alkalommal Balda Mihályné hímző vehette át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.