Péntektől hétfőig huszonegyedik alkalommal gyűlnek össze a legjobb kézművesmesterek a budai Várban, hogy néhány napra a hagyományok kerüljenek a középpontba. A mesterségek ünnepének látogatói évről évre megtöltik a rendezvény helyszínét. Az utóbbi években ugyan nem emelkedett a számuk, de minden esztendőben nyolcvan–százezren kíváncsiak a kézműves-seregszemlére.
Az UNESCO 2003-ban elfogadta a szellemi kulturális örökség védelméről szóló egyezményt, amelynek része a kézműveshagyomány is. Ehhez hazánk tavaly csatlakozott – számolt be sajtótájékoztatóján az eredményekről Igyártó Gabriella, a mesterségek ünnepének főszervezője. A Népművészeti Egyesületek Szövetségének ügyvezetője hozzátette: az egyezmény céljai megegyeznek az ő kitűzéseikkel is. Bemutatkozási lehetőséget teremtenek a kézművesmestereknek, népszerűsítik és piacra segítik termékeiket. „Ha nem sikerül megélniük, abbahagyják, és több évszázados érték vész el, amit később nem lehet visszahozni” – fogalmazott Igyártó Gabriella. A rendezvény épp ezért igen költséges: a meghívott mestereknek az egyesület fizeti az úti költséget, a szállítását és a szállást. Ennek ellenére nincs állandó állami támogatásuk, civil szervezetként pályázatokon szerezhetnek pénzt.
A találkozón nyolcszáz mester árulja majd portékáit; az ünnepélyes megnyitó után pénteken hét órától pedig a rendezvény történetében először lép színpadra Sebestyén Márta, aki születésnapját ünnepli koncertjével.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét