Az utódok vallomása

Kodály Zoltán, a népzenekutató címmel nyílt fotó- és dokumentumkiállítás a Hagyományok Házában a Kodály-év alkalmából. Az informatív, olvasmányos, képekkel gazdagon illusztrált tablókból álló tárlat év végéig látogatható. A kiállítás anyagának nyomtatott vagy internetes formában való megjelenésére az igény nagy, a megvalósulásához azonban még meg kell találni az anyagi forrásokat.

2007. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a kiállítás az utódok vallomása: vállalása Kodály meggyőződésének, amely szerint a népdal szerepe nem merülhet ki a hagyományőrzésben. Hatékony eszköze a nemzeti identitás megőrzésének is, ezért jövőnk egyik nélkülözhetetlen biztosítéka – mondta megnyitóbeszédében Eősze László zenetörténész a Kodály Zoltán, a népzenekutató című fotó- és dokumentumkiállításon. A Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központja csütörtök óta látogatható tárlatával emlékezik a 125 éve született és negyven éve elhunyt zeneszerzőre, zenepedagógusra és népzenekutatóra, akinek most ez utóbbi, a köztudatban kissé háttérbe szorult, azonban teljes életpályáját meghatározó munkásságát állították a középpontba.
A kiállítás különböző aspektusokból világítja meg a kodályi életművet. Megtudhatjuk, milyen élmények érték, hogyan képzelte el a gyűjtést, hogyan szőtte át műveit a népzene, mit gondolt a cigányzenéről, s hogyan vélekedtek róla a pályatársak. A részben magától Kodálytól, részben a pályatársaktól származó írás- és levélrészleteket látványos és beszédes képek egészítik ki: nemcsak gyűjtés közben, de még táncolni is láthatjuk Kodályt.
Kodály, a kutató egy kicsit háttérbe szorult – mondja Pávai István zenetörténész-népzenekutató, a Hagyományok Háza Lajtha László Folklórdokumentációs Központjának szakmai vezetője, aki a kiállítás szakmai tervét készítette. A Kodály teljes életművét érintő általános bemutatókban leginkább az elején térnek ki erre, hiszen először azért indult el a népdal után, hogy új formákat találjon a saját zeneszerzői nyelvének. Amikor azonban erre rátalált – és ez Bartókkal is hasonlóan történt – azonnal rájött, hogy ez mekkora tudományos feladat, és pillanatok alatt tudós vált belőle – folytatja. Szintén lényeges, hogy Kodály a tudományos kutatás eredményeit azonnal hasznosítani akarta a pedagógiában, a művészetben. Nála természetesen működött az a gondolkodásmód, amit manapság sokszor adminisztratív módon akarnak a kutatókból kikényszeríteni, vagyis hogy olyan kutatásokat végezzenek, amelyek eredményei felhasználhatók a mindennapi gyakorlatban – teszi hozzá.
Pávai István népszerűsítő jellegű tárlatnak szánja az összeállítást, de szakmabeliek jelezték, hogy a tárlat hasznos azoknak is, akik ismerik az életművet. Ez nem véletlen: egy ilyen kiállítást összeállítani nem kis munka, részletesen ismerni kell hozzá Kodály háromkötetes Visszatekintését, a két kötet Hátrahagyott írásokat, a leveleket, és más kutatók, művészek Kodályról írt munkáit, a tematikus rendezés pedig segíti a nézőt abban, hogy rövid idő alatt sok információhoz jusson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.