Nehézségek a MÁV-zenekarnál

Soha nem látott anyagi gondokkal küzd a MÁV Szimfonikus Zenekar: ha minden meghirdetett koncertet megtartanak, egyetlen muzsikust sem bocsátanak el, akkor 40 millió forinttal kerülnek mínuszba. A kulturális tárca egy fillért sem ad, az úgynevezett BM-keretből pedig a tavalyi 72 millió felét, mindössze 36 millió forintot kapnak. A nehézségek ellenére színvonalas évadot ígérnek meghirdetett bérleteik.

2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyfelől azt halljuk, hogy ha ezt a zenekart a MÁV hozta létre, tartsa is fenn, és ne az államot terhelje vele. Ugyanakkor ez nem igaz, hiszen a zenekar nem a MÁV-ot szolgálja, hanem az egyetemes magyar kultúrát, nem a vasutasok ülnek a koncertjeinken, hanem a kultúraszerető, adófizető állampolgárok – fogalmaztak a MÁV Szimfonikus Zenekar vezetői az idei évadot bemutató sajtótájékoztatójukon. A kulturális minisztérium nulla forinttal támogatja a zenekart, márpedig ha egy tárca nem támogat egy zenekart, akkor azt az érzést kelti, hogy nem ismeri el a munkáját, azt, hogy értéket teremt – mondta Lendvai György. Az ügyvezető igazgató arról is beszélt, világosan látszik az a politikai koncepció, hogy Budapesten csak két-három szimfonikus zenekar működjön, ezért is van hasonló helyzetben a legtöbb együttes. Lendvai György hozzátette: egyelőre csak az a biztos támogatás, amit a MÁV ad, az viszont bizonytalan, hogy a vasút új struktúrájában a zenekar melyik ágazathoz kerül, és ha végül egyikhez sem csatolják, akkor melyik ágazat hogyan viszi tovább ezt a társadalmi elkötelezettséget. A zenekar vezetői ennek ellenére bizakodóak, hiszen a szakszervezetek mellett a vasúti vezetés többsége is kiállt a zenekar szükségessége mellett. Egyelőre egy hároméves tervet kell készíteniük, amely természetesen létszámcsökkentést is magába foglal, erről konkrétumokat még nem kívántak közölni. Felére csökkent a zenekar juttatása az önkormányzati fenntartású együtteseknek járó BM-keretből is: idén mindössze 36 millió forintot kaptak. A zenekar helyzetét nehezíti, hogy a külső koncertjeiket is egyre rosszabb feltételekkel kell elvállalniuk, hiszen az egész ország tragikusan rossz anyagi helyzettel küzd, és ezalól egyetlen koncertszervező sem kivétel.
A hosszú távú változtatásokat a hároméves tervben a zenekartól a fő támogató, a MÁV a színvonal megtartása mellett várja el, ennek jegyében hirdették meg az idei évadot. Maradnak a jól bevált bérletek, vagyis az Erdélyi- és a Lukács-sorozatnak a Zeneakadémia, a Mesterbérletnek a Művészetek Palotája, a kamarazenekari koncerteknek a Festetics-palota, az ifjúsági hangversenyeknek pedig a Stefánia-palota ad otthont. Neves művészekben ebben az évadban sem lesz hiány: Kocsis Zoltán zongoraművészként, karmesterként és Liszt zenekari átirataival is látható-hallható lesz, de fellép az együttessel Vadim Gluzmann, Ingrid Fuzjiko Hemming, ifjabb Carlo Ponti, Ránki Dezső, valamint Perényi Miklós is. Lukács Ervin, a zenekar legtöbbet szereplő vendégkarmestere 2008-ban ünnepli 80. születésnapját, amely előtt a MÁV-szimfonikusok egy általa dirigált koncerttel tisztelegnek. Gál Tamás, az együttes művészeti vezetője és karmestere az évad végén húsz év után távozik a MÁV Zenekartól, három lehetséges utódja – Kesselyák Gergely, Kollár Imre és Vajda Gergely – egy-egy koncerttel mutatkozik be és „verseng” majd posztjáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.