Opera-ősbemutató a Mahler-ünnepen

Idén is különleges a Mahler-ünnep programja: hallható lesz Miah Persson, Thomas Hampson és a Budapesti Fesztiválzenekar. Új Vajda-mű is született az alkalomra, és első ízben szólal meg hazánkban az Auschwitzban meghalt Viktor Ullmann operája, az Atlantisz császára.

2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét lesz budapesti Mahler-ünnep. Az egyhetes fesztivált és az azt kísérő tárlatot vasárnap délután Hiller István oktatási és kulturális miniszter nyitja meg a Művészetek Palotájában. Az október 1-jéig megtekinthető kiállítás minden Mahler-műből az első lemezfelvételeket tárja a közönség elé. Vasárnap fél négytől a Budapesti Fesztiválzenekar játszik a Mahler-ünnep művészeti vezetője, Fischer Iván vezényletével. Ekkor, valamint kedden és csütörtökön a világhírű svéd szopránnal, Miah Perssonnal hallhatjuk őket, műsorukban Richard Strauss zenekari dalait, Mahler monumentális szimfóniatételét, a Halotti ünnepet, valamint a IV. szimfóniát szólaltatják meg.
Idén két különleges bemutatót is hallhatunk: a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában 12-én Vajda János erre az alkalomra komponált operanovellája ősbemutatóját és az Auschwitzban fiatalon meghalt Viktor Ullmann cseh–osztrák zeneszerző operáját hallhatjuk első ízben Magyarországon. Ullmann a művet a theresienstadti koncentrációs táborban komponálta Atlantisz császára, avagy a halál nemet mond címmel. A Fekete Attilával megszólaló egyszemélyes Vajda-opera pedig Karel Capek Az öt kenyérről című apokrifjának szövegére készült. Az Atlantisz császára opera-előadásban lesz látható Lukáts Andor rendezésében.
A Mahler-ünnepen minden alkalommal köszönthetünk egy kiemelkedő külföldi Mahler-interpretátort. Odén az amerikai bariton, Thomas Hampson ad dalestet a 16-i zárókoncerten Mahler- és Liszt-művekből. A Bartók rádió közvetíti a koncerteket, de ezen felül is kiveszi részét a fesztiválból, amelynek ideje alatt több műsorban foglalkozik majd a Mahler-művek hátterével.
Idén ugyan nem kíséri a sorozatot zenetudományi szimpózium, de a tudományos munka nem állt le. A szünet oka az, hogy a kutatások lassan haladnak. A következő években újabb eredményekkel folytatódnak az előadások, amelyek elsősorban Mahler budapesti operaházi időszakával foglalkoznak majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.