Ismét lesz budapesti Mahler-ünnep. Az egyhetes fesztivált és az azt kísérő tárlatot vasárnap délután Hiller István oktatási és kulturális miniszter nyitja meg a Művészetek Palotájában. Az október 1-jéig megtekinthető kiállítás minden Mahler-műből az első lemezfelvételeket tárja a közönség elé. Vasárnap fél négytől a Budapesti Fesztiválzenekar játszik a Mahler-ünnep művészeti vezetője, Fischer Iván vezényletével. Ekkor, valamint kedden és csütörtökön a világhírű svéd szopránnal, Miah Perssonnal hallhatjuk őket, műsorukban Richard Strauss zenekari dalait, Mahler monumentális szimfóniatételét, a Halotti ünnepet, valamint a IV. szimfóniát szólaltatják meg.
Idén két különleges bemutatót is hallhatunk: a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában 12-én Vajda János erre az alkalomra komponált operanovellája ősbemutatóját és az Auschwitzban fiatalon meghalt Viktor Ullmann cseh–osztrák zeneszerző operáját hallhatjuk első ízben Magyarországon. Ullmann a művet a theresienstadti koncentrációs táborban komponálta Atlantisz császára, avagy a halál nemet mond címmel. A Fekete Attilával megszólaló egyszemélyes Vajda-opera pedig Karel Capek Az öt kenyérről című apokrifjának szövegére készült. Az Atlantisz császára opera-előadásban lesz látható Lukáts Andor rendezésében.
A Mahler-ünnepen minden alkalommal köszönthetünk egy kiemelkedő külföldi Mahler-interpretátort. Odén az amerikai bariton, Thomas Hampson ad dalestet a 16-i zárókoncerten Mahler- és Liszt-művekből. A Bartók rádió közvetíti a koncerteket, de ezen felül is kiveszi részét a fesztiválból, amelynek ideje alatt több műsorban foglalkozik majd a Mahler-művek hátterével.
Idén ugyan nem kíséri a sorozatot zenetudományi szimpózium, de a tudományos munka nem állt le. A szünet oka az, hogy a kutatások lassan haladnak. A következő években újabb eredményekkel folytatódnak az előadások, amelyek elsősorban Mahler budapesti operaházi időszakával foglalkoznak majd.
Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt