A börtönök világát idézik meg Győrben

Börtöntörténeti tárlat nyílt szerdán Győrben; a kiállítás a büntetés-végrehajtási intézetek világát idézi meg, a szokásos eszközök mellett építészeti kuriózumokat is felvonultatva.

PR
2011. 11. 30. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éve kezdett saját történetének feltárásába a Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet; ehhez a munkához kérték nemrégiben támogatásunkat – hangzott el Az ismeretlen börtön című tárlat szerdai megnyitóján. Országos és helyi szinten is cél a társadalom felé nyitás, az, hogy objektív kép alakuljon ki a munkánkról, az intézményekről, a fogva tartásról és az ott dolgozókról – mondta el az MTI-nek az eseményen Mihály Attila büntetés-végrehajtási ezredes, a fennállásának 125. évfordulóját idén ünneplő megyei börtön parancsnoka.

A szerdán megnyitott tárlat január elejéig lesz látható az egykori győri zsinagóga, a Széchenyi István Egyetem koncerttermének helyiségeiben. A nagytermet körülölelő karéjban a 19-20. század nagy törvényház- és börtönépítésze, a törvény- és fogháztervezés hazai „piacát” évtizedeken át uraló Wagner Gyula több tervét állítják ki. A győri börtön eredeti rajzai mára elvesztek, a bővítéshez kapcsolódó munkák viszont megtekinthetőek a tárlaton. De belenézhet a közönség az Egerben, Szolnokon vagy Vácon ma is álló, Wagner elképzelése alapján emelt épületek tervei mellett egy különleges dokumentumba is. A szegedi Csillag terveit ugyanis régóta nem tették közszemlére – mondta el az MTI-nek Grászli Bernadett, a győri börtönnel a kiállítás megteremtésében együttműködő Városi Művészeti Múzeum igazgatója.

Hozzátette: a zsinagóga téli templomának karzatán az egykori és a mai börtönélet tárgyi emlékeiből rendeztek kamarakiállítást. Ebben helyet kapott 18. századi fogdakönyv éppúgy, mint néhány fiatalabb társa, de befért a válogatásba az egykor „lőcsei fehér asszonyként” ismert Korponay Jánosné fogságának és pörének néhány tárgyi emléke is. Őt győri raboskodása után a város piacterén fejezték le 1714-ben. Külön érdekességnek szánják a büntetés-végrehajtási egyenruhák fejlődésének bemutatását. Az 1950-es években használt daraboktól a most rendszerben lévőkig több változat is látható – de csak a személyzet ruházatából. Kiállítottak priuszlapokat éppúgy, mint a harmincas évekből fennmaradt, a rabok által készített karikatúrákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.