Franciaországban ugyanis nem csupán tapasztalt producerek és merész pénzügyi zsenik ruháznak be a filmiparba, hanem a külön e célra létrehozott társasági forma, a Sofica révén magánszemélyek is. A Stéphane Rybojad elsőfilmes francia rendező (de Afganisztánból többször is tudósító tévériporter) által jegyzett játékfilm létrejötte nem lett volna elképzelhető a magánfinanszírozás e formája nélkül – mondta el Niels Court Payen, az egyik ilyen, a Forces spéciales-t támogató beruházási alap elnöke a párizsi Le Figarónak.
2010-ben tíz, 2011-ben tizenkét ilyen speciális befektetési alap működését engedélyezték a pénzügyi hatóságok, idén ezeken keresztül a francia magánszemélyek összesen 67 millió eurót ruháztak be a nemzeti filmgyártásba. Az állam ugyanis jelentős kedvezménnyel ösztönzi az ilyen „részproduceri” ambíciókat. 2011-ben egy maximálisan 18 ezer eurós (kb. 5,5 millió forint) Sofica-beruházásra 43 százalékos adókedvezmény járt, vagyis a teljes keretét kitöltve a filmiparba befektető polgár akár 7740 eurós adóelőnyre is számíthat. Az összeg azonban nem haladhatja meg teljes nettó jövedelmének 25 százalékát.
Ezt a régebben bevezetett filmtámogatási rendszert nemrég újabb három évre meghosszabbította a francia nemzetgyűlés. Pénzügyileg azért is vonzó, mert már az első évben elérhetővé teszi az adókedvezményt. A filmes befektetési jegyeket több bank, vagyonkezelő és portál is forgalmazza.
A befektetőknek legalább ötéves futamidejű befektetést kell vállalniuk, s természetesen figyelmeztetik őket, hogy a film kockázatos üzletág. A legjobb filmberuházási alapok azonban öt év múltán jövedelmezőnek bizonyultak, és a számítások szerint a befektetők az adókedvezmény beszámításával átlagosan évi 7 százalékos hozamot értek el. A gyengébben teljesítő Sofica-alapok vásárlói azonban még az adókedvezményt figyelembe véve sem nyertek az üzleten, erre fordított tőkéjük egészét nem kapták vissza – ahogy az más befektetéseknél is megesik.
A Le Figaro közlése szerint jelenleg mintegy 9 ezer francia támogatja ilyen módon a nemzeti filmipart, és reméli egyben bevételeinek növekedését is a hazai filmektől. Jövőre azonban az üzlet jövedelmezősége csökken, mert a maximális adókedvezmény sem lépheti túl a 38 százalékot (ez az általános pénzügyi megszorítások következménye). Hugues Chastellux, a Sofica befektetési alapokat összefogó szövetség elnöke elmondta, hogy az állam 2011-ben a különböző adókedvezmények révén 27 millió euróval támogatta a „filmproduceri” alapok működését. Ez viszonylag szerény összeg ahhoz a támogatáshoz képest, amelyet az így gyűjtött tőke a francia filmipar számára jelent.
A Különleges erők finanszírozásában részt vevő francia beruházók egyelőre elégedettek lehetnek: bár elsőfilmes rendező munkája, a filmet már a premier előtt 25 ország megvásárolta – máris siker. Másfelől viszont a francia kritika kissé fanyalogva fogadta a mozit, a bírálók szerint túlságosan hollywoodi volt a recept. Ezért aztán, bár a szép Diana Kruger kiszabadul, a beruházók számára marad még némi izgalom.