Angelina Jolie-ék a Hadikban vannak

Már múlt vasárnap is feltűnt, hogy nagyon illusztris társaságban görnyedezem a laptop fölött a Hadik Kávéházban. Marilyn Monroe, Angelina Jolie és Frida Kahlo néztek vissza rám a galéria faláról.

rKissNelli
2011. 11. 15. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


De ez a sorozat nem a vívódásokról szól. A címe egyébként: Művésznők a kávéházban. Ám a képeken konkrétan nem jelenik meg a kávéházi téma, ha csak a szipkából cigarettázó Audrey Hepburnt nem számítjuk – őt például egy kávéházi asztalhoz is képzelheti az ember, de a portrék egyébként minden ilyenfajta utalás nélkül is illenek a Hadikba, és általában a kávéházi környezetbe. Valószínűleg egyszerűen a nagyvilági nők miatt: a fekete-fehér színvilág is ezt a benyomást erősíti. Mózes Katinka értelmezésében a kortárs popdíva éppen úgy klasszikus eleganciát sugároz, mint Monroe vagy Hepburn. És minden egyéb olyan tulajdonságot is, amelyek egy húszas évei első felében járó alkotónak szimpatikusak lehetnek ezekben a nőkben, és amikkel talán minden női néző is szívesen azonosulna: öntudatos, dögös, bátor, büszke.

Bár már a korábbi munkáiban is többnyire nőalakok jelentek meg, Mózes Katinka azt mondja, nem unja őket. A Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános és Szakközépiskolában rengeteg női modellt rajzoltak, a papírmetszéssel pedig véletlenül ismerkedett meg egy művészeti táborban, és azóta ez a két stabil alkotóeleme a munkájának, de a tánctanulás is hozzáadott néhány motívumot a képeihez. A fekete-fehér sorozatot – a színészek és énekesek közt kivételként – Frida Kahlo színes ábrázolása töri meg leginkább. Ezen a képen felismerhetők Kahlo festményeinek stílusjegyei, de Katinka azt is elmeséli, hogy elsősorban nem az életmű, hanem a festőnő élettörténete ihlette a képet. – Nagyon szimpatikus volt benne, hogy nem adta fel, hanem a balesete után is felkelt az ágyból, és ezek után még képes volt komoly alkotói teljesítményre – mondja a fiatal képzőművész. – Később, ha változások lesznek az életemben – például édesanya leszek –, akkor valószínű, hogy a képeimen szereplő nők is meg fognak változni. De azon még nem gondolkodtam, hogy esetleg kifogynék a mondanivalóból, szerintem a nőiség mindig ad majd elég témát. Próbálkoztam korábban férfi figurákkal, és más témákkal is, de egyelőre az ilyenfajta önmeghatározás foglalkoztat a legjobban. Számomra az a kulcsmondat, hogy a nő örök.

(Művésznők a kávéházban, Hadik Kávéház. A kiállítást hivatalosan november 18-án, pénteken este hét órakor nyitja meg Pachmann Péter műsorvezető-újságíró és Bosznai Tibor, a Hadik művészeti vezetője)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.