Bekerült a böszme a szótárba

Semmi mással nem pótolható munka; a magyar nyelvtudomány hadronütköztetője – már most ilyen jelzőkkel illetik A magyar nyelv nagyszótára most elkészült III. és IV. kötetét.

2011. 11. 29. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcszáz gyönyörű könyvvel a rakterében gördült hétfőn egy teherautó a Magyar Nyelvtudományi Intézet elé, majd a nyelvtudorok sürögve-forogva pakolták befelé a papírgyárból érkezett köteteket a Benczúr utcai épületbe. A keddi bemutatóra már kipihenték az utazás fáradalmait. Hogy miért kell ilyen pátosszal beszélni egy 2x1000 oldalas kiadványról, azonnal kiderül: elkészült a „magyar nyelvtudomány hadronütköztetője”, A magyar nyelv nagyszótárának III. és IV. kötete, ami tartalmaz valamennyi, a nyelvújítás óta nyomtatásban megjelent szót.

A hangzatos jelzőt maga Kenesei István, a tudományos intézet vezetője aggatta a valóban tetszetős műremekre annak bemutatóján, amit a magyar tudomány hónapjának méltó lezárásaként aposztrofált. Tovább emelte az esemény jelentőségét Pálinkás József MTA-elnök jelenléte, aki rövid köszöntőjében megköszönte az intézet 5 éves munkáját, ami az I. és II. kötet megjelenése óta eltelt, s kérte, hogy a továbbiakban pörögjön fel a munka. „Ez a nagyszótár sokkal több, mint a polcunkon ott lévő bármely szótár, hiszen a bennünket, magyarokat összetartó legfontosabb dolognak, a nyelvnek a kinyomtatás pillanatában fennálló pillanatát, irodalmunkat és kultúránkat a maga teljességében mutatja be” – méltatta Pálinkás a könyvet. Szerinte elkészítése olyan precíziós munkát igényelt, amit nem lehet megvásárolni a piacon, mint sok más szakértelmet. „Az, hogy itt vagyok, azt jelenti, hogy e munkát nagyon fontosnak tartom, semmi mással nem pótolható munkának.”



Böszme

Ittzés Nóra, az I.-IV. kötet főszerkesztője, az intézet szótári osztályának vezetője röviden ismertette a magyar szótár külföldi nagy- és kistestvéreit: kiderült például, hogy 1854-től éppen száz éven át írták a németek a Grimm-szótárat, a britek az Oxfordot szintén évtizedekig, és a hollandoknak sem kell szégyenkezniük; az ő munkájuk 1882–2001-ig tartott. Megjegyezte, hogy az olaszokon és a franciákon kívül a románok is összeállítottak 37 kötetet a bukaresti jegybank támogatásával, és Szlovákia is feldolgozott már 500 millió szócikket, ők az L betűig jutottak eddig.

A nyelvtudor szavaiból az is kiderült, hogy a szótár nem tartalmaz minden szót, ugyanis már a munka elején eldőlt, hogy összesen mintegy 110 ezer szónál meghúzzák azt a határt, amit az élő szövegek gyűjteményéből adódó „korpuszból” merítenek. Aztán belement a részletekbe: a „be” szóhoz 121 alcímszó tartozik, megneveztek két új szófaji minősítést (partikula, módosítószó), s nem kis derültséget váltott ki az, hogy beválogatták a „böszme” kifejezést. A munka folytatásaként a c, cs, dzs kezdőbetűjű szavakkal foglalkoznak majd.

18+

A bemutatón részt vett még Nádasdy Ádám docens, nyelvész is, aki székesegyház építéséhez hasonlította a nagyszótár összeállítását; több generáció kell hozzá, és a vége talán már máshogy is néz ki, mint az eleje. Ő is vesézni kezdte a szótár tartalmát, elismerve, hogy korábban nem hallott még a „békeláb” kifejezésről (ez a hadiláb szó ellentéte). „B betűről lévén szó, a felnőtt olvasók máshol nem látható patakot is fognak találni” – jegyezte meg még viccesen Nádasdy, a ’b’ betűvel kezdődő trágár szócikkek sokaságára utalva.

A magyar nyelv nagyszótárán a tervek szerint 2030-ig dolgoznak majd, de a 2000-es nyelvállapotot közben – úgy tervezik – frissíteni fogják. Talán éppen olyan szavakkal, mint a lájk…

A MAGYAR NYELV NAGYSZÓTÁRA III., IV., MTA Nyelvtudományi Intézet, Budapest, 2011. 1039 + 1020 lap, 14 960 Ft

Az MTA elődje már 1831-ben döntött egy ilyen nagyszabású mű elkészítéséről. A mai nagyszótár adatgyűjtése 1985-ben indult meg, gyűjtőköre a 2000-ig nyomtatásban megjelent szövegösszlet.


.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.