Kultúrdiplomácia és gasztronómia

A magyar konyha országképet alakító szerepéről is eszmecserét folytattak a külföldi magyar intézetek igazgatói a Balassi Intézetben tartott pénteki értekezletükön.

kr
2011. 11. 11. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sajtónyilvános beszélgetés meghívottjai között szerepeltek gasztrobloggerek is, mint Mautner Zsófia, Vrábel Krisztina és Péter Anna. Többek között azokra a kérdésekre keresték a választ az intézetigazgatókkal együtt, hogyan alakíthatja a magyar konyha és gasztronómia a pozitív országképet.
Egyöntetűen az volt a vélemény, hogy a modern magyar konyhát kell bemutatni, mert olyan, hogy magyar konyha valójában nincs, mert a honfoglaló magyarok étkeit még a régészek segítségével sem tudták kinyomozni, bár találtak 5-6 ezer éves gulyásüstöket, meg hajdina maradványokat. Leginkább az Osztrák-Magyar Monarchia konyhája, amely 13 nemzetiség étkeiből állt, kísérhető nyomon a mai étrendben is.
Mautner Zsófia gasztroblogger kifejtette, hogy helyi együttműködésben, a helyi elvárásokhoz igazodva lehet eredményeket elérni, példaként fölhozta New Yorkot, ahol nagyon népszerűek a főzőiskolák. A hagyományos magyar ízeket megújító séf bevonásával és egy főzőiskolával együttműködve lehetne eredményt elérni, de hatásos a gasztronómiát egyéb művészeti ágak bevonásával – mint a film vagy a képzőművészet – bemutatni.
Can Togay János, a Berlini Collegium Hungaricum igazgatója szerint ugyanúgy, ahogy a képzőművészet támogatásához, központi akarat és anyagi segítség kell a magyar konyha bemutatásához.
A délelőtt tartott igazgatói értekezleten részt vettek a Közigazgatási és Igazságügyi-, a Nemzeti Erőforrás- és a Külügyminisztérium vezetői.
Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója az MTI kérdésére elmondta, hogy kiemelten foglalkoztak a Campus Hungary programmal, amelyet az intézet készített elő együttműködésben az oktatási kormányzattal. Az a törekvésük, hogy minél több külföldi hallgató jöjjön felsőfokú természettudományos, agrár-, vízgazdálkodási és műszaki képzésre is Magyarországra. A program célja, hogy növelje a magyar felsőoktatás nemzetközi versenyképességét.
A magyar kulturális diplomácia fölkészül az olimpia évére, 2012-re, annál is inkább, mert 60 éves lesz a helsinki olimpia, amelyen a magyarok 16 aranyérmet nyertek. Tervezik többek között, hogy kiállításokat állítanak össze, olimpikonokat hívnak meg kerekasztal-beszélgetésekre.
Szó volt arról is, hogy Magyarországot díszvendégnek hívták meg 2013-ban a világ egyik legnagyobb folklór bemutatójára, a Smithsonian Folklife népművészeti és hagyományőrző nemzetközi fesztiválra Washingtonba. Az eseményt 1967 óta minden évben nagy érdeklődés mellett rendezik meg és ennek jegyében készül Magyarország is a bemutatkozásra – hangsúlyozta Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.