A sajtónyilvános beszélgetés meghívottjai között szerepeltek gasztrobloggerek is, mint Mautner Zsófia, Vrábel Krisztina és Péter Anna. Többek között azokra a kérdésekre keresték a választ az intézetigazgatókkal együtt, hogyan alakíthatja a magyar konyha és gasztronómia a pozitív országképet.
Egyöntetűen az volt a vélemény, hogy a modern magyar konyhát kell bemutatni, mert olyan, hogy magyar konyha valójában nincs, mert a honfoglaló magyarok étkeit még a régészek segítségével sem tudták kinyomozni, bár találtak 5-6 ezer éves gulyásüstöket, meg hajdina maradványokat. Leginkább az Osztrák-Magyar Monarchia konyhája, amely 13 nemzetiség étkeiből állt, kísérhető nyomon a mai étrendben is.
Mautner Zsófia gasztroblogger kifejtette, hogy helyi együttműködésben, a helyi elvárásokhoz igazodva lehet eredményeket elérni, példaként fölhozta New Yorkot, ahol nagyon népszerűek a főzőiskolák. A hagyományos magyar ízeket megújító séf bevonásával és egy főzőiskolával együttműködve lehetne eredményt elérni, de hatásos a gasztronómiát egyéb művészeti ágak bevonásával – mint a film vagy a képzőművészet – bemutatni.
Can Togay János, a Berlini Collegium Hungaricum igazgatója szerint ugyanúgy, ahogy a képzőművészet támogatásához, központi akarat és anyagi segítség kell a magyar konyha bemutatásához.
A délelőtt tartott igazgatói értekezleten részt vettek a Közigazgatási és Igazságügyi-, a Nemzeti Erőforrás- és a Külügyminisztérium vezetői.
Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója az MTI kérdésére elmondta, hogy kiemelten foglalkoztak a Campus Hungary programmal, amelyet az intézet készített elő együttműködésben az oktatási kormányzattal. Az a törekvésük, hogy minél több külföldi hallgató jöjjön felsőfokú természettudományos, agrár-, vízgazdálkodási és műszaki képzésre is Magyarországra. A program célja, hogy növelje a magyar felsőoktatás nemzetközi versenyképességét.
A magyar kulturális diplomácia fölkészül az olimpia évére, 2012-re, annál is inkább, mert 60 éves lesz a helsinki olimpia, amelyen a magyarok 16 aranyérmet nyertek. Tervezik többek között, hogy kiállításokat állítanak össze, olimpikonokat hívnak meg kerekasztal-beszélgetésekre.
Szó volt arról is, hogy Magyarországot díszvendégnek hívták meg 2013-ban a világ egyik legnagyobb folklór bemutatójára, a Smithsonian Folklife népművészeti és hagyományőrző nemzetközi fesztiválra Washingtonba. Az eseményt 1967 óta minden évben nagy érdeklődés mellett rendezik meg és ennek jegyében készül Magyarország is a bemutatkozásra – hangsúlyozta Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója.

Több milliárd forint marad az emberek zsebében a bankszámladíj-moratóriumnak köszönhetően