Lisszabon, buszmegálló. Unalmamban átkukucskálok egy négy év körüli kisfiú válla fölött, aki az anyukája okostelefonján játszik egy egyszerű, ám pont ezért letehetetlen alkalmazással. A játék arról szól, hogy egy hatalmas disznóölő késsel eltaláljuk az asztal lapját úgy, hogy közben elkerüljük az asztalra fektetett tenyeret. Persze a kölyök állandóan mellényúl, ezért egyfolytában fröcsög a kis képernyőn a vér. Eltölt vele vagy egy negyedórát. Nyilván nem először és nem is utoljára, mert az anyjának, úgy tűnik, meg sem fordul a fejében, hogy ez a játék nem gyereknek való. Van azonban olyan is, ami igen. Sőt.
A gyerekprogramok, a mesék és a játékok széles választéka már régen elérhető világnyelveken, sőt nem annyira világnyelveken is, de magyarul egyelőre kevés ilyet találunk, D. Tóth Kriszta Lola-meséinek táblagépen és telefonon lapozható változata gyakorlatilag egyedüliként áll a piacon. Az igény viszont megvolna a magyar nyelvű és magyarspecifikus, néhány kattintással letölthető mesékre, ezért az Egyszervolt.hu úgy döntött, belevág. Már csak azért is, mert a honlapjuk régóta márkának számít a gyermekirodalom és az illusztráció világában.
Ez persze nem csak virtuálisan lapozgatható könyveket jelent, hanem még sok minden mást is. A határ a csillagos ég, és persze az anyagi lehetőségek: a hollywoodi rajzfilmek táblagépes változatai már elképesztő dolgokra képesek, akár mi magunk is beleszólhatunk a mese folyásába, szereplői lehetünk a történeteknek. Az első magyar változatok nyilván ezeknek a pénzeknek a töredékéből készülnek, de – ahogy Pintér Róbert, az Egyszervolt.hu ügyvezetője is elmondja – az eredetiség még mindig a legfontosabb, és leginkább ezzel lehet megfogni a közönséget.
A karácsonyra tervezett mesékkel két irányba indulnak el: egyrészt követik azt a külföldön jól bevált sémát, hogy a klasszikusokat új formában is szívesen látják az olvasók. Példaként egy Beatrix Potter-mese interaktív változatát mutatja meg. Itt sincs semmi különös trükk azon kívül, hogy a rajzok többé nem statikusak, Potter nyulai bukfenceznek, hintáznak, szétszaladnak a könyv lapjain. De mégis aranyos, és egy bizonyos életkor alatt biztosan jobban leköti a gyerekeket, hogy részt vehetnek a történésekben.
A magyar klasszikusok közül a Zengő ABC-t jelenteti meg az idén az Egyszervolt.hu, és grafikus kollégánk, Szathmáry István A természet kis képeskönyve című meséje is piacra kerülne interaktív formában. Okostelefonra, illetve táblagépre letölthető változatban látna napvilágot az Okosdoboz című oktatóprogram is, amelyet számítógépen már több száz iskolában használnak.