Megjelenik a Beatrice első albuma

Huszonhárom évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a magyar rockzene egyik meghatározó csapatának első stúdiólemeze CD-n is megjelenjen.

BL
2011. 11. 11. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csaknem negyedszázaddal ezelőtti felvételeket digitálisan felújították, a CD a dalok szövegeivel és eddig kiadatlan fotókkal jelenik meg. „Miután csúcskorszakunkban, a hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején finoman szólva sem voltunk a rendszer kedvencei, nem lehetett lemezünk sem. A '78-88 című volt az első Beatrice-stúdióalbum, magánkiadásban jelent meg 1988-ban, amikor még nem nagyon volt ilyenre példa. Más lehetőségünk nem volt, mert a hivatalos hanglemezgyár még akkor is nemet mondott egy Ricse-lemez megjelentetésére” – idézte fel Nagy Feró az MTI-nek.

Kitért arra, hogy az azóta eltelt időben az anyag jogai felett rendelkező Ring kiadó nem mutatott érdeklődést a CD-n történő megjelentetésre, a jogok eladásáért pedig túlságosan magas összeget kért a zenekartól. „Nekem fontos, hogy végre CD-n is kijött, kérdés, a közönségnek mennyire az” – jegyezte meg.

A dupla album első korongján 1978-ban játszott Beatrice-számok szerepelnek, ezeket 1988-ban újra felvették. A második részen 1987/88-ban írt Ricse-dalok vannak. „Azért döntöttünk akkor a régi nóták újrarögzítése mellett, mert nem akartuk, hogy ezek teljesen elvesszenek, és a hetvenes évek végéről nem maradt jó minőségű stúdiófelvétel róluk. Sajnos a régi számokat tíz évvel később feljátszott Beatrice már nem volt abban a lendületben, mint 1978-ban” – fogalmazott Nagy Feró.

Mint története során oly sokszor, a Beatrice akkor is kényszerpályán mozgott: amikor jött a lehetőség a lemez elkészítésére, akkori dobosuk, Donászy Tibor éppen elment az Eddába játszani, ezért helyette az R-Gós Barille Pasquale ugrott be a régi számok felvételére, a több dal zenéjét is jegyző Hirleman Bertalan meg az újakra. Mellettük Lugosi László volt a gitáros, Miklóska Lajos „Apu” és Zsoldos Tamás a basszusgitáros.

Az MTI kérdésére Nagy Feró elmondta, hogy az azóta számos alkalommal átalakult Beatrice – az 1978-as, illetve 1987/88-as tagságból is csak Feró maradt napjainkra – manapság is játssza koncerteken az azóta magyar rocktörténeti klasszikussá vált Ricse-számokat, köztük a Jerikót, a Nagyvárosi farkast, a Térden állva vagy a Nem kell című dalokat. „A Jerikó volt a babos kendős Ricse-korszak legelső dala. Úgy kezdődött, hogy »Támadás! Egy, kettő, három!« Neki akartunk menni a minket körülvevő világnak, mert az nem jól működött. Ezek a számok ma is aktuálisak, pedig azóta eltelt 33 év. Egy kicsit úgy néz ki, mintha most is úgy lenne minden, ahogy akkor volt” – jegyezte meg a frontember.

Az 1988-ban született Ricse-számok közül kiemelkedik az Azok a boldog szép napok, amely azóta a zenekar himnusza lett. „Először csak néztek ránk, hogy ez mi, mit keres a Beatrice-számok között. Pedig a slágerzene cinikus, kifordított szöveggel párosítva nagyon ricsés dolog, és én már akkor éreztem, hogy nekünk való” – idézte fel Nagy Feró.

Szólt arról, hogy a Fönn Tarnicán azért is különösen fontos neki, mert a komoly kórusrészeket tartalmazó számmal egykori hadifogoly barátjának állított emléket, akitől annak idején tanulta az alapot jelentő dalt. Szerepel a lemezen a József Attila előtt tisztelgő Születésnapomra is, amelyben Horger Antal úr elvtársa Erdős Péter, a hanglemezkiadó akkori vezetője.

Nagy Feró elmondta, hogy a régi számok többségének zeneszerzője, Miklóska régen nem zenél már, nyugdíjas, Lugosi nehéz körülmények között él. „Szeretném, ha a CD megjelenése kapcsán csinálnánk valami kis helyen egy nagy bulit, amelyre meghívnám az akkori tagokat. Valószínűleg február környékére sikerül majd összehozni” – mondta végül Nagy Feró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.