Üresjáraton a filmlovagok

Egy hete indult a kalózkodás elleni akció a budapesti mozikban, de a lovagok eddig nem kaptak el senkit. A nagy idea természetesen a jelenség visszaszorítása.

kgy
2011. 11. 25. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy héten keresztül tart a kalózkodás elleni akció a budapesti mozikban. A mozicsendőrök november 17-én kezdték a munkát, céljuk megakadályozni, hogy a filmekről jogosulatlan kép-, valamint hangfelvétel készüljön. Az akciót a Filmforgalmazók Egyesülete és a Mozisok Országos Szövetsége együtt szervezi. Mester György, a Mozisok Országos Szövetségének elnöke szerint az illegális másolatok elleni harc talán egyetlen módja a mozitermek folyamatos felügyelete az előadások ideje alatt, hiszen ma már akár egy mobiltelefonnal is készíthető kiváló minőségű felvétel.

Erre az ellenőrző feladatra szerveztek most a moziüzemeltetők és filmforgalmazók egy különítményt, akiket filmlovagoknak neveztek el. Az első hét után kérdeztük az eddigi tapasztalatokról Mester Györgyöt, aki elmondta, eddig eseménymentes volt az akció. A feladatra felkért őrök párban járják a fővárosi mozikat, elsősorban a nagy sikerű filmek és premierek előadásait látogatják, amelyeknek a legnagyobb a keletje a kalózok között. A járőrpárok nem ülik végig a vetítéseket, a filmek elejére és végére mennek csak be a termekbe, hiszen ezek rögzítése nélkül nincs értelme közzétenni a tartalmat. A kérdésre, hogy mit várnak a szervezők az akciótól, Mester úgy válaszolt, hogy szeretnék elejét venni a szankcióknak. A nagy idea pedig természetesen a kalózkodás visszaszorítása lenne, ami közel sem egyszerű feladat. Szögezzük le, hogy bár Magyarország a világ élvonalában található a kalózmásolatok tekintetében, de távolról sem igazak azok a hírek, hogy mi lennénk a világelsők. Oroszország, Kína és Mexikó például igazi éléskamrája az illegálisan rögzített és az internetes file-cserélő portálokra feltöltött kalózmásolatoknak, az első kettő pedig statisztikák szerint is előttünk jár. Oroszországban például, mivel a kalózkodásnak gyakorlatilag nem tudnak gátat szabni, inkább a gyártással igyekeznek kifogni a kalózok hálójából a szelet: ezért is nő hatványozottan a jelenlegi technológiával még nem rögzíthető 3D-s filmek száma. Az amerikai stúdiók pedig éppen amiatt találták ki a világpremiereket, hogy ezzel is igyekezzenek maximalizálni a mozis bevételeiket. Hollywood a számítások szerint még ezzel együtt is mintegy 25 milliárd dollár bevételtől esik el a kalózkodás miatt – éves szinten.

Itthon eddig elsősorban a hangot vették fel a mozikban, a képet nem – mondta Mester György az MNO-nak. Tény, hogy a hangrögzítést sokkal nehezebb tetten érni, bármilyen mobiltelefonnal rögzíthető a filmhang, s ehhez nem kell látványosan elővenni, elől tartani a rögzítő készüléket. Tavasszal azonban a Másnaposok 2 premiernapján elsők között ment ki Magyarországról a világhálóra a film képe is, s emiatt került feketelistára Magyarország például a Warner Stúdiónál. Ezért néhány amerikai sikerfilm azóta nem világpremierben, hanem csak hetekkel a bemutató után kerülhetett a magyar mozikba. Ez ellen szeretnének fellépni a hazai moziüzemeltetők és forgalmazók a mostani akcióval.

Kérdés, hogy valóban ez a legmegfelelőbb módszer a kalózok kiszűrésére. Jelent-e egyáltalán megfelelő visszatartó erőt számukra a mozilovagok lehetséges feltűnése a termekben? A kalózkodás valamiféle ellen-kulturális, tőkeellenes küldetéssé vált sokak számára. A The Guardian brit napilap egy augusztusi írása szerint a jogászok egyik kedvenc torrentoldala, a BitTorrent beazonosított file-megosztói ellen mintegy 200 ezer ügy folyik éppen, és ez csak az Egyesült Államokra vonatkozó adat. A kalózokat nem könnyű rajtakapni, ám a feltöltőket és megosztókat is roppant nehéz bíróság elé citálni. A jogi folyamat előfeltétele ugyanis, hogy a user személyazonosságát meg tudják határozni. Ha ez sikerül, akkor viszont szinte kivétel nélkül megteszik a szükséges jogi lépéseket, s átlagosan 2500 dollár megfizetését kérik a vétkezőtől a peren kívüli egyezséghez. Ez a lépés általában mindenkinek elfogadható, mert így a megvádoltak nem kockáztatják a 150 ezer dolláros büntetési plafont, illetve a jogi költségeket. Mindez persze nem riasztja vissza a felhasználókat és üzemeltetőket. Utóbbiak újabb és újabb technikai fejlesztésekkel fogják ki a jogi keresetekből a szelet, így például a The Pirate Bay is tovább üzemel az elmarasztaló legfelsőbb bírósági ítélet ellenére, miután az eredeti keresettől eltérő módszerrel működik.

Az ingyenesség természetesen itthon nagy faktor, a leglátogatottabb magyar zártláncú torrentoldalon jelenleg mintegy 200 ezer user tölt fel és le, és világviszonylatban is ez az egyik vezető file-megosztó. Kutatások szerint a magyar letöltők 90 százaléka soha nem fizet a tartalmakért, azaz nem kap kedvet a jogvédett anyag megvásárlásához az illegális anyag megtekintése után sem. Igaz, a statisztikák arról sem szólnak, hogy ez a változó merre mozdulna, ha nem 1300 forintos mozijegyárak mellett kellene szórakoznunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.