Változtatnak a filmalap támogatási szabályzatán

Hetvenkét pályázat közül tizenhét filmet bírált el a Filmszakmai Döntőbizottság.

BL
2011. 11. 24. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánybiztos konkrét filmtervekről nem nyilatkozott, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a döntőbizottság valamennyi döntése felkerül a Magyar Nemzeti Filmalap honlapjára, és a filmalap részletes indoklást juttat el a pályázókhoz.

„Összességében sokkal több forgatókönyvet fogunk támogatni, mint amennyi a jelenlegi döntésekből látszik. Alapvető probléma, ha a pályázat nem felel meg a kiírásnak. Ezeknek a pályázóknak más intézményhez kellene fordulniuk” – fogalmazott Andrew G. Vajna. A leggyakrabban gyártási támogatásra érkeztek pályázatok, de a döntőbizottság nem találta „elég jónak” a forgatókönyveket. „Ezek közül többet támogatni tudunk abban az esetben, ha először filmtervfejlesztésre nyújtják be a pályázatokat” – tette hozzá.

Andrew G. Vajna szerint a forgatókönyvek leggyakoribb problémája a karakterek kidolgozatlansága. „Volt, hogy a jelenetek nem voltak kidolgozottak, máshol a forgatókönyv egész szerkezetét átdolgozásra javasoltuk” – emelte ki a kormánybiztos.

A producerek is tartoznak

Sok a probléma a filmszakma pénzügyi konszolidációjával, legtöbbször abban sincs egyetértés, hogy ki kinek tartozik és mennyivel – fogalmazott Andrew G. Vajna, hozzátéve: a producerek általában nem ismerik el a saját tartozásaikat, holott tény: a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) sok visszatérítendő támogatása nem érkezett vissza. „Csak azok a tartozások egyértelműek és tiszták, amelyek az MMK-t terhelik. Ilyenek például a normatív támogatások” – mutatott rá Andrew G. Vajna, kiemelve: az MMK legtöbbször a saját szabályzatát sem tartotta be, senki nem ellenőrizte, ki milyen szerződéseket írt alá.

Jelenleg 217 cégnek vannak problémás ügyei, a kormánybiztos szerint eddig körülbelül százzal sikerült érdemben foglalkozniuk. „A konszolidáció közepén járunk” – magyarázta. Kiemelte, a bankokkal – egy kivételével – sikerült megállapodniuk.

„Nem állunk rosszul, persze a filmszakma sosem lesz elégedett” – értékelte az elmúlt nyolc hónapot Andrew G. Vajna. „A szakma először a személyem miatt volt elégedetlen, aztán azzal a döntőbizottsággal, amelyet kineveztem. Most megint van néhány olyan részlet, amely miatt háborognak” – tette hozzá.

„Módosítások vannak folyamatban”

Arra a kérdésre, hogy változtatnak-e a filmalap támogatási szabályzatán, miután több filmes is kifogásolta, hogy a szervezet magához vonta a végső vágás jóváhagyásának jogát, Andrew G. Vajna elmondta: a támogatási szabályzaton „módosítások vannak folyamatban”. „Az egyik ilyen módosítás, hogy csak többlettámogatás esetén illeti meg a filmalapot a végső vágott változat elfogadásának joga. A konzultációs jogot és a végső változat elfogadásának jogát minden koproducer megköveteli egyébként” – tette hozzá.

Andrew G. Vajna szerint sok eredményt elértek az elmúlt időszakban, ezek közül kiemelte a módosított filmtörvényt, a filmszakma hatósági felügyeletének eredményesebbé tételét, például hogy a Filmiroda átkerül a Nemzeti Média és Hírközlési Hatósághoz. „Felállt a döntőbizottság, a pályáztatás folyamatos és ami talán a legfontosabb: a hatos lottó játékadójának 80 százalékának megszerzésével a finanszírozást is biztos lábakra állítottuk” – mondta a kormánybiztos, aki szerint érthető, hogy sokan támadják őt, hiszen a „múlt rendbetétele” sok érdeksérelmet okoz. „Vannak, akik azt szeretnék, hogy minden olyan legyen, mint volt. De ők pont azt nem akarják észrevenni, hogy a jelen problémáit épp a régi rendszer okozta” – jegyezte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.