A polcra kerülhetnek Liszt kincsei

A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont kincseiből jelent meg reprezentatív album.

BL
2011. 12. 17. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A százhúsz tárgyat bemutató kiadvány szerkesztője, Eckardt Mária Liszt-kutató a szombati könyvbemutatón elmondta, lényegesen több becses tárgy, kotta, könyv, oklevél van a központ birtokában az Andrássy úti Régi Zeneakadémián, ahol a zeneszerző-zongoravirtuóz-pedagógus nemcsak az általa alapított akadémia növendékeit oktatta, hanem ott volt utolsó budapesti lakása is.

A könyvbemutatón Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora rámutatott: az emlékmúzeum gazdagsága nem közismert, ezért is volt fontos, hogy a Helikon Kiadóval együttműködve, idén harmadszor jelenjen meg a figyelmet az intézményre irányító mű.

Nehéz volt a válogatás – jegyezte meg Eckhardt Mária, aki 1986, a múzeum újranyitása óta dolgozik a házban, a közelmúltig igazgatóként. A hihetetlenül bőséges anyagból kollégáival – Domokos Zsuzsa jelenlegi igazgatóval és Kaczmarczyk Adrienne-nel úgy válogattak, hogy a dokumentumokból egy vázlatos kronológia, az életpálya teljessége bontakozzon ki. „Csak olyan tárgyakat vettünk bele a kötetbe, amelyek a mi múzeumunk tulajdonában vannak” – hangsúlyozta Eckhardt Mária. – Láthatók ugyan nálunk olyan festmények, egyéb relikviák, amelyek a Nemzeti Múzeum vagy a Szépművészeti birtokában vannak, csak kölcsönözzük őket tartós letétként, ezeket természetesen kihagytuk.”

Az egyes darabokhoz írt kommentárok adnak tájékoztatást arról, milyen korszakot idéz, amit láthatunk, valamelyest a történeti beágyazottságot is jelzik a szerkesztők. Számos ritkaság került az albumba, a második Liszt-gyermek, a fiatalon elhunyt Daniel jutalomkönyvei például. Ezek arról tanúskodnak, milyen kitűnő tehetség és szorgalmas diák volt a fiú.

Szobrok, például a Galli alkotta porcelán mellportré is látható, továbbá a néma utazó zongora fotója. Seckert színes grafikája, amely a zongoránál ülő Lisztet ábrázolja, ugyancsak a ritkán látható képek közül való. Mivel a zeneszerző idős korában költözött Budapestre, a hagyatéknak az a része, amely ezekből az utolsó esztendőkből való, még gazdagabb, mint az első rész. Liszt címeres utazótáskája is érdekesség, éppúgy, mint azok a díszes köszöntő levelek, amelyeket a zeneszerző 70. születésnapjára küldtek kollégái, a Zeneakadémia neves tanárai: Erkel, Gobbi Henrik, Ábrányi Kornél, Volkmann Róbert, illetve a hálás weimari polgárok. A kötet Bartók Béla Lisztről szóló tudományos akadémiai székfoglaló előadásának fakszimiléjével zárul, jelezve a Genie oblige jelszó folyamatos érvényességét, a Zeneakadémia mindenkori nyitottságát a tehetség iránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.