Megvannak az első berlini versenyfilmek és a zsűri tagjai

Indonéz, Fülöp-szigeteki és spanyol mozik már biztos Berlinale-részvevők.

kgy
2011. 12. 19. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan is megnevezték a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, a Berlinale versenyprogramjában szereplő első három filmet. A Fülöp-szigeteki Brillante Mendoza Kinatay című filmje 2009-ben a legjobb rendezés díját nyerte el, bár a már-már a pornográfiát súroló és közben a horrorfilmekbe hajló jelenetei miatt ez az elismerés nagy botrányt váltott ki. A Captive francia–Fülöp-szigeteki–német–brit koprodukcióban készült, a főszerepet pedig Isabelle Huppert alakítja. Utóbbi személye garancia a Kinataynél ízlésesebb filmre. A spanyol Antonio Chavarrías hat év után készített ismét játékfilmet. Akkor San Sebastianban volt versenyben, a Dictado (Childish Games) című filmjével most előrelépett a berlini meghívással. Fesztivál-előélete Berlinben nincs, ajánlólevele többek között Pusanból és Rotterdamból van az indonéz Edwinnek, aki 33 évesen indulhat most az Arany Medvéért a Kebun binatang (Postcards From The Zoo) német–hongkongi–kínai koprodukcióban készült mozival.

Titkon Oscar-esélyesként is számon tartják a Golden Globe-ról mellőzött Stephen Daldry Rém hangosan és irtó közel (Extremely Loud And Incredibly Close) című filmjét. Az amerikai mozikban január 20-án induló alkotás Tom Hanks-szel és Sandra Bullock-kal indít harcot a könnyzacskóink ellen – igazi hollywoodi giccsfilmnek tűnik. Daldry korábban ezt a Billy Elliottal, Az órákkal és A felolvasóval is elkerülte, talán emiatt van a gyártó stúdiónak némi reménye a legrangosabb díjjelölésekre. Berlinben versenyen kívül lesz látható.

Szintén versenyen kívül indul a kínai Zhang Yimou Jin líng Shí San Chai (The Flowers Of War) alkotása. A rendező korábban a Hőssel és A repülő tőrök klánjával magasra tette a mércét, amit utóbbi filmjeivel nem is tudott megugrani. Most Christian Bale-lel próbál nagyot alkotni. A történet mindenesetre megérdemli a figyelmet, a film ugyanis az 1937-es nankingi mészárlást eleveníti fel.

A Berlinale Special nevű szekcióban bemutatkozik egy indiai–német koprodukció, a Don – The King is Back, amelynek rendezője Farhan Akhtar. Ebbe a programba kapott meghívást Kevin MacDonald brit–amerikai munkája, a Marley című dokumentumfilm, illetve Álex de la Iglesia spanyol rendező filmje, a La chispa de la vida és a kanadai Guy Maddins alkotása, a Keyhole. A Berlinale Special műsorán szerepel továbbá Werner Herzog amerikai dokumentumsorozata, a Death Row is.

Nyilvánosságra hozták a zsűri névsorát is, amelyen rég látott nagy nevek szerepelnek. A zsűrielnök Mike Leigh lesz, a zsűritagok pedig Anton Corbijn, Asghar Farhadi, Charlotte Gainsbourg, Jake Gyllenhaal, François Ozon, Boualem Sansal és Barbara Sukowa. Ha a program fele olyan erős lesz, mint amilyen ez a névsor, ritka jó Berlinale van kilátásban.

A 62. Berlinale február 9-én veszi kezdetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.