A Berlinale meghívja a bebörtönzött iráni rendezőket

Meghívja a bebörtönzött iráni rendezőket a februári Berlinaléra - jelentette be Dieter Kosslick, a filmfesztivál igazgatója.

kr
2012. 01. 03. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál szolidaritást vállal a három bebörtönzött iráni rendezővel, akiket azért tartanak fogva, mert részt vettek a teheráni rezsimmel szemben fellépő Zöld Mozgalom tüntetéseiben – számolt be arról a The Hollywood Reporter online kiadása. Kosslick fesztiváligazgató „tiszteletbeli vendégként” kívánja meginvitálni Dzsafár Panahit, Mohammad Raszulofot és Mehdi Purmusszát a 2012-es Berlinaléra.


Aszgar Farhadi perzsa filmrendező, akinek Nader és Simin – Egy elválás története című filmje tavaly elnyerte az Arany Medvét, a Berlinale legjobb filmnek járó díját, idén a fesztivál nemzetközi zsűrijébe kapott meghívást. Mint a THR.com közölte: nem világos, hogy a három rendező bármelyike is eljut-e Berlinbe. Tavaly októberben az iráni fellebbviteli bíróság helybenhagyta a Panahi elleni ítéletet, amelyben hatévi börtönt kapott, húsz évre eltiltották a filmkészítéstől, és megtiltották, hogy elhagyja az országot. Raszulof hatéves börtönbüntetését a fellebbezés után egy esztendőre csökkentették, de nem biztos, hogy akár őt, akár Purmusszát kiengedik Iránból.

A Berlinale tavaly Panahit hívta meg a nemzetközi zsűrijébe, de széke üresen maradt, mert nem hagyhatta el Iránt. A fesztivál akkor is megragadta az alkalmat, hogy kimutassa szolidaritását a letartóztatott iráni filmesek iránt, és követelje szabadon bocsátásukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.