Ez akár még függőséget is okozhat

Hangfüggöny dzsesszből, metálból, progresszív rockból. A nemzetközi szinten is elismert magyar Special Providence zenéjét meg kell fejteni, de a sikeresen próbálkozók sírhatnak a gyönyörtől.

Lippai Roland
2012. 01. 03. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annyi bizonyos, hogy akik huzamosabb ideje kedvelik a Special Providence néven dolgozó bandát, néhány nap múlva ott lesznek az újabb élő szeánszon. A Special Providence zenéje ugyanis függőséget okoz. A Soul Alert címet viselő, sorban a harmadik nagylemez január 12-én hallható majd élőben az A38 Hajón. Már az előzetesből is kiderül: a 2004-ben megkezdett utazás nem ér véget, az új nóták is megteremtik a kellő atmoszférát ahhoz, hogy a túlhajtott elme egy kicsit kiszakadjon a sokszor mindenféle fűszert nélkülöző hétköznapokból. Fehérvári Attila basszusgitáros kérdésünkre elmondta: bár nem alapítója, csupán két éve tagja a zenekarnak, az első pillanattól kezdve érezte azt a bizonyos pluszt.


Nos, ez a plusz érződik is a nótákon, a lassú építkezésen, a számokon belüli feszültségkeltésen. A zenekaroknak akár problémát is jelenthet, ha énekes nélkül pörögnek, hiszen egy egyébként középkategóriásan megírt zeneszámot is el lehet adni egy karakán frontemberrel. A Providence ugyan instrumentális zenekar, nem igazán van szükségük semmilyen trükkre a hallgatók megnyeréséhez. Tény: ezt a zenét „érteni” kell, a hangfüggönyök egymásutániságát, összefüggéseit meg kell tudni fejteni. Itt a progresszív rock, a dzsessz és a metál adja a mixet, a hangszeres tudásba pedig nem lehet belekötni.



Picit jobban odafigyelve feszültséget, fokozást, várakozást kapunk, ugyanakkor nagy szerencsénkre jön a feloldozás is. – A feszültséggel kérdéseket teszünk fel, és a dallamokkal, a szépséggel igyekszünk arra a válaszokat is megadni – mondta Fehérvári Attila basszusgitáros felvetésünkre. – Mindig törekszünk arra, hogy a zenénk komplexitása mellett is befogadható és hallgatható legyen – teszi hozzá.

És nincs is miért szégyenkezni: Dél-Amerika, Franciaország, Csehország, Németország ismeri a zenekart, egyes helyeken már visszatérő bandának számítanak. Fehérvári Attila szavaiból kitűnik, hogy itt nem a műbalhé az, ami szinten tartja a zenekart; nagyjából évi negyven koncert, évente két turné, emellett fesztiválok sorjáznak a programban.

Nem egy tétlen bandáról van tehát szó, az új lemez pedig csak a tiszta adrenalinhoz hasonlítható. Annak is, aki játssza, és annak is, aki hallgatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.