Magyar fülbe magyar rockot
Mindjárt két magyar alapzenekar is jubilál 2012-ben: az Omega szolid fél évszázada lavíroz a rockbizniszben, Bikini pedig harminc éve feszít kisterpeszben. Tény, hogy az Omega és Kóbor János nyomokban eredetileg Mick Jagerre, mára pedig leginkább Liszt Ferenc és Iggy Pop keresztezésére hajazó karaktere már apáinkat is megosztotta, ötven év után azért tényleg csoda, hogy a lézershow, a füstgép első hazai bevetői, a beatkorszak magyar ikonjai a mai napig aktívak. Olyannyira, hogy tavaly az Omega dalaiból a veszprémi Pannon Várszínház előadásában Égi vándor címmel musical készült, és felvettek egy új, szimfonikus lemezt, az Omega Rhapsody-t is.
Az Omega 50. nagykoncert lesz az egész éves ünneplés csúcspontja szeptember 23-án; Kóborék a tervek szerint négy órát játszanak majd egyhuzamban a Papp László Budapest Sportarénában.
Ehhez képest semmiségnek tűnik, hogy D. Nagy Lajosék harminc éve nyalják a fagylaltot, pedig mennyire nem az. Eleve túl kellett élniük a kilencvenes évek vadszabadságát és haknidivatját, ami feleslegessé tette a sorok közé rejtett rendszerellenes üzengetést, pedig a Bikini ebben volt a legjobb eredetileg. Megszűntek, majd újraalakultak, tavaly pedig még új lemezre is futotta (Elmúlt illúziók). Kijár nekik is az önünneplés február 18-án, szintén a sportarénában.
Sötét tónusok, kemény riffek
A britek felől fekete zajfelhő érkezik térségünkbe 2012-ben, benne egy posztpunk, gótikus zenekar, a New Model Army két tagja (Justin Sulivan és Dean White), és a hasonló stílusban elhíresült Fields of the Nephilim.
Aki még nyitott az apokaliptikus víziókra, az előbbi duót február 12-én hallgathatja meg a budapesti Gozsdu Manó Klubban, a Fields of the Nephilim pedig kétszeri dátumhalasztás után végül március 10-én lép a magyar közönség elé a Club 202-ben.
A finn szimfonikus metálnak komoly bázisa gyűlt össze Magyarországon, a legtöbb rajongója pedig talán a Nightwishnek van. Négy év után térnek vissza április 29-én a budapesti sportarénába az új stúdióalbum, az Imaginaerum anyagával. Náluk is nagyobb durranás viszont, hogy a progresszív metál amerikai zászlósa, a Dream Theater február 17-én már nyolcadszor játszik Magyarországon.
Extrának szűk egy hónappal később, március 14-én magunkhoz vehetünk egy kis ír instrumentális rockot is a budapesti Dürer Kertben a God Is An Astronaut-tól, a chicagói punk-rock, hardcore stílust pedig a Rise Against mutatja be március 19-én az újra működő Petőfi Csarnokban.
Röpke fesztkörkép
A 2012-es fesztiválszezon már bejelentett fellépői közé tartozik Skrillex, az idén öt kategóriában Grammy-díjra jelölt amerikai dubstep előadó és dj, aki a június végi soproni VOLT Fesztiválon lép fel. Ha az ő nevére nem is, Björk nevére már többen felkapják a fejüket – az örök kísérletező izlandi koboldnő Zamárdiban, a Balaton Soundon ad majd koncertet. És megvan már a kerek huszadik Sziget fesztivál (augusztus 6-13.) egyik húzóneve is: a 15 év szünet után idén újjáéledt manchesteri Stone Roses óriási hatást gyakorolt a brit gitárpop-korszak zenekaraira.
Némi csemege finomlelkűeknek
Mindjárt itt a januári fagyos spleen kellős közepén kedélyjavító koncertnek ígérkezik a húsz évvel ezelőtt elhunyt francia popikon, Serge Gainsbourg egykori múzsájának fellépése január 22-én az A38-on. A brit származású Jane Birkin először énekel magyar közönség előtt, de hazájában már hosszú ideje a kortárs sanzon megkerülhetetlen alakja. Most egy japán kísérőzenekarral érkezik, és a legnagyobb slágereiből válogat majd. Chris Reát pedig ugyan a softrock, a popos hangzású slágerek tették azzá, aki, legutóbbi finom lemezeivel már egyértelműen a vájtfülűek kegyeit keresi. Legújabb albuma, a Santo Spirito európai turnéjának részeként február 15-én lép fel a budapesti sportarénában. Még ennél is magasztosabb programot hoz Magyarországra Loreena McKennit, a zenéjébe kelta és közel-keleti témákat beépítő kanadai énekesnő, aki március 27-én lép fel ugyanott. És a random listázás végére hagytuk az igazi csemegét, Jan Garbarek május 2-i budapesti koncertjét.
Garbareket lemezen hallgatni is felér egy komolyabb meditációval, ráadásul most a Hilliard Ensemble-t is elhozza a Szent István Bazilikába. Kis tavaszi transzcendencia.