Farhadi munkája csaknem másfél évtizede az első iráni Oscar-esélyes produkció lehet, ha január 26-án bekerül az öt Oscar-jelölt közé. Korábban A mennyország gyermekei című iráni film jutott idáig 1998-ban.
Három hónapja a hollywoodi filmesek – forgatókönyvírók, rendezők, színészek és az Oscar szervezői – éles hangú nyilatkozatban álltak ki a bebörtönzött iráni filmesek – többek között a házi őrizetben tartott Dzsafár Panahi filmrendező és egy börtönbe zárt színésznő, Marzieh Vafamehr – mellett.
Farhadi eddig azért nem szúrt szemet a teheráni rezsimnek, mivel családi drámákba csomagolta politikai mondanivalóját is. Mint a rendező kifejtette: az iráni filmesek elsajátították a technikát, hogy mondanivalójuk a felhangokból rajzolódjon ki. És bár Farhadi tagadta, hogy ilyesmihez folyamodott volna az Egy elválás történetében, sok kritikus ezt másképp értékelte.
A film Nader és Simin válását meséli el. Simin külföldön akar élni, Nader viszont nem akarja magára hagyni Alzheimer-kóros apját. Az idős ember mellé felvesz egy nőt segítségül. Egy vita hevében azonban gondatlansággal vádolja és kikergeti a házból. A nő később elvetél, és bíróság előtt vonja felelősségre Nadert.
Egyes kritikusok úgy vélték, Farhadi az osztálykülönbségekre mutatott rá a filmmel, mások az iráni igazságszolgáltatás kritikájaként fogták fel, és akadtak, akik szerint a modernitás és a tradíciók összecsapása jelenik meg az alkotásban. Maga a rendező úgy gondolja, inkább kérdéseket vetett fel, és nem válaszokat adott. Talán éppen ezért nem került szembe a cenzúrával.
A nemzetközi hírnév azonban visszaüthet. Egy évvel korábban, amikor Elly története című filmjéért vett át egy díjat, szolidaritását fejezte ki Panahi iránt. Ennek következtében két hétre leállították a Nader és Simin forgatását. Ennek ellenére pár hónappal később Berlinben azt szorgalmazta, hogy engedjék Iránba hazatérni az Elly történetének egy száműzött színésznőjét. Kötelességének érzi, hogy felemelje szavát, hiszen – mint fogalmazott – „mindannyian egy közösséghez tartozunk”.
Nem gondol önkéntes száműzetésre – jelentette ki a rendező. Továbbra is kitart amellett, hogy Iránban akarja forgatni filmjeit. „Ismerjük ezt a kultúrát, amíg lehet, ez a legjobb, ahol dolgozhatunk” – hangsúlyozta.