Új könyv BB-ről

Brigitte Bardot, a világszép francia filmcsillag mindig eltökélten őrizte függetlenségét, és végül színészi karrierjét is feladta, hogy minden energiájával az állatvédelem ügyét szolgálhassa.

TK
2012. 01. 04. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A franciák „nemzeti BB-jeként” emlegetett Bardot vonzerejének rejtélyét új, igen elismerő életrajzban igyekszik megfejteni Marie-Dominique Lelievre írónő, a Libération című lap munkatársa a Flammarion kiadónál megjelent könyvében (Brigitte Bardot, plein la vue).

A szerző nem titkolja, hogy csodálja az 1960-as évek filmlegendájának „pályáját, vakmerőségét, bátorságát”. „Azok közül, akiknek életrajzát megírtam, Bardot a legbonyolultabb személyiség, e téren Serge Gainsbourg és Yves Saint-Laurent is elmarad tőle” – mondta a szerző az AFP hírügynökségnek a botrányhős énekesre és a divatdiktátorra, illetve róluk szóló korábbi könyveire utalva.

Lelievre elárulta: szánt szándékkal nem találkozott Brigitte Bardot-val, mert nem kívánta, hogy a filmcsillag előre elolvassa a róla szóló könyvet és esetleg beleszóljon. Viszont meginterjúvolta BB kollégáit, szakmai és baráti vagy érzelmi kapcsolatait. Ezeket a különböző kötődéseket BB nem mindig választotta el egymástól.

„A mások vágyából született lényt”, a hatvanas évek szexszimbólumát elsősorban szabad asszonyként mutatja be a szerző, olyan nőként, aki „elutasítja a kényszereket, és egy egész nemzedék szóvivőjeként lép fel”. Lelievre beszámol a „férfifaló” BB változó szerelmeiről, köztük négy házasságáról – első férje Roger Vadim volt, majd Jacques Charrier, aztán Günter Sachs következett, ma Bernard d’Ormale a párja.

A szerző szerint Bardot-t igen hamar „csapdába ejtette a hírnév, és belökte a szédítő űrbe, amelyet saját visszfénye jelentett”. „Bardot azt mondta és csinálta, amit gondolt, anélkül hogy bárkinek el akart volna számolni erről” – fejtette ki Lelievre, aki hozzáfűzte, hogy a hajdani világsztár ma visszahúzódva, a társadalom jelen idején kívül él.

„A művészt felemésztő filmkarrierből a lehető legjobban lépett ki, az emberkerülés ellenszernek tekinthető. Megvan benne a franciák minden erénye és hibája. A nevetségességig is elmegy az állatok védelmezésében, befolyására változik az erkölcs és a törvény is” – méltatta könyvének hősnőjét Lelievre.

A szerző elárulja, hogy Brigitte Bardot pontosan fizeti a vagyonadót, gondosan gazdálkodik javaival, amelyek kényelmes életet biztosítanak számára, noha vagyonának legnagyobb részét állatvédő alapjának fenntartására fordítja.

A BB-t sújtó bírósági ítéletekről, amelyek a muzulmán közösségre vonatkozó megjegyzéseiért büntették fajgyűlöletre való felbujtás címén, az új könyvben kevés szó esik – BB-t főleg a birkaáldozatok háborították fel.

Az életrajzíró kiemeli, hogy Bardot nem próbálja rejtegetni az életkor nyomait, egyenesen belenéz a kamerákba egy olyan világban, amely takargatni próbálja az öregséget. Ez a bátorság jele – hangoztatja.

„Bardot igazi királynő. El lehet hagyni, de nem lehet megfosztani a trónjától” – összegezi véleményét az új életrajz szerzője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.