A világhírű amerikai festő alkotásáért 2006-ban 140 millió dollárt fizetett David Martinez mexikói pénzember, ezt a rekordot adta át a múltnak a katari uralkodóház azzal, hogy egy zártkörű liciten 250 milliót adott Paul Cézanne Kártyajátékosok című posztimpresszionista művéért.
A Kártyajátékosok Cézanne egy öt – különböző méretű – festményből álló sorozata az 1890-es évekből, a széria többi darabját neves múzeumok, a párizsi Musée d’ Orsay a New York-i Modern Művészetek Múzeuma (MoMA), a londoni The Courtald Institute of Art és a philadelphiai Barnes Foundation őrzik.
A Kártyajátékosok rekordáron eladott darabját George Embiricos néhai görög hajómágnás örökösei bocsátották áruba még 2011 végén. A zártkörű licitről csak később szivárogtak ki részletek, a résztvevők titoktartási szerződést írtak alá – közölte pénteken a Vanity Fair című amerikai közéleti-társasági magazin. A katari uralkodócsalád nem kommentálta a vásárlásról szóló híreket.
A festmény többek szerint a felújítás után 2014-ben újra megnyíló Katari Nemzeti Múzeum ékköve lehet. A sorozatnak az a darabja, amelyet a közel-keleti emírség megvásárolt, egyike annak a háromnak, amelyen két férfi látható egy asztalnál ülve, kártyalapokkal a kezében.
A Kártyajátékosok művészettörténeti jelentőségét kiemelve, Victor Wiener szakértő úgy fogalmazott, „nagyon-nagyon fontos műről” van szó. Wiener szerint a vásárlásról már régóta keringtek pletykák, a 250 millió dolláros vételár azonban „megváltoztatja az egész műkincspiac struktúráját” – olvasható a Vanity Fair honlapján.
Katar egyre jelentősebb szereplője a művészet világának. Sokak szerint nem véletlen, hogy épp most került nyilvánosságra a rekordot jelentő vásárlás híre: a műkincspiac jelentős szereplői – gyűjtők, kurátorok és kereskedők – ugyanis épp Katar felé tartanak, hogy megtekintsék Murakami Takesi japán művész Versailles-ban már nagy sikert aratott, Katarban jövő héten nyíló kiállítását.