A The Artist – A némafilmes lett az este legnagyobb nyertese, bár Martin Scorsese A leleményes Hugo című alkotása is A némafilmeshez hasonlóan öt Oscar-díjat nyert. A legfontosabb elismeréseket A némafilmes kapta, amely a legjobb film lett, míg a legjobb rendező Oscarját Michel Hazanavicius kapta, aki örömében még az előre megírt szövegét is elfelejtette. A némafilmes nyerte el a legjobb zene (Ludovic Bource) és jelmez díját (Mark Bridges) is, viszont a legjobb női mellékszereplő kategóriában Bérénice Bejo előtt Octavia Spenceré lett az Oscar-díj, A segítség győzelme pedig erősítette azokat az összeesküvés-elméleteket, amelyeket Mark Wahlberg szellőztetett meg a kiszivárogtatott nyertesekről. A legjobb színész Jean Dujardin lett, aki első jelölését Oscar-díjra is váltotta, s ezzel legyőzte George Clooney-t.
Meryl Streep viszont elnyerte harmadik díját! 17 jelölésével már így is rekorder, de a legtöbb Oscart eddig Katherine Hepburn nyerte. Ha nagy baj nem történik, korunk legnagyobb színésznője be fogja érni. A meghatott Meryl Streep A Vaslady második Oscarját hozta el (a smink mellett), s fantasztikus volt látni, hogy ekkora meghatottsággal fogadta a színésznő a díjat, amit harminc éve nyert el utoljára, most viszont már harmadszor diadalmaskodott.
Ahogy az várható volt, a technikai kategóriákban Martin Scorsese A leleményes Hugója nyert, amely a legjobb operatőr elismeréssel együtt összesen öt díjjal gazdagodott az este során. Robert Richardson a JFK – a nyitott dosszié és az Aviátor után harmadik aranyszobrocskáját vehette át pályafutása során.
A fontosabb kategóriák közül a legjobb eredeti forgatókönyv díjat meglepetésre Woody Allen nyerte Éjfélkor Párizsban című filmjéért. Allen utoljára 1988-ban nyert Oscart a Hannah és nővérei forgatókönyvéért – akkor sem, most sem jött el jó szokásához híven az Oscar-gálára. Az adaptált forgatókönyvek között a papírformának megfelelően Alexander Payne Utódok című filmje nyert, a legjobb külföldi film az iráni Nader és Simin – Egy elválás története lett. Ezzel első alkalommal nyert iráni mozi Oscar-díjat. És az este másik rekordját is egy papírforma-győzelem hozta: Christopher Plummer a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában 82 évesen nyert Kezdők című filmjével. A legjobb animációs film nyertese a Rango lett, legyőzve a magyar Kecskeméti Animációs Filmstúdióban készült Chico & Ritát. A legjobb dokumentumfilmek között pedig Wim Wenders Pina Bausch-filmje túl intellektuális volt az akadémia tagjai számára, akik helyette az amerikai fociról szóló negédes amerikai Undefeatedet választották.