A torinói ló nyerte el a filmkritikusokat tömörítő MÚOSZ Film- és Tévékritikusi Szakosztály legjobb filmnek járó B. Nagy László-díját a mai, szerda délutáni díjátadón. A rendező, Tarr Bél nevében az elismerést Havas Ágnestől, a Magyar Nemzeti Filmalap Zrt. (MNF) vezérigazgatójától vette át a film társrendezője és vágója, Hranitzky Ágnes. – Tarr Béla korunk legnagyobb filmrendezője, kár, hogy az általam képviselt szervezetet nem fogadja el legitimnek – mondta a díjátadón Havas Ágnes. A torinói ló a legjobb operatőrnek járó elismerést is megkapta Fred Kelemen fényképezéséért. A film tavaly a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Ezüst Medve-díjat nyert, s azóta számos elismerést kapott világszerte.
A legjobb rendező Fliegauf Benedek lett a Womb – Méh című magyar koprodukció elkészítéséért. Jankovics Marcell különdíjat kapott Az ember tragédiája című rajzfilmért tett erőfeszítéseiért, a legjobb animációs film kategóriában pedig a Mikulás Ferenc vezette Kecskemétfilm Animációs Stúdiót jutalmazták a kritikusok a Magyar népmesék tévésorozat tavaly elkészült 100. epizódja alkalmából, a teljes sorozatért. (A sorozatról szóló cikkünk itt olvasható.)
A rövidfilmdíjat megosztva kapta Till Attila Csicska és Reisz Gábor Külalak című kisfilmje, a legjobb dokumentumfilm pedig Nagy Viktor Oszkár Két világ közt című műve lett. Az életműdíjat idén Sára Sándor érdemelte ki, aki több évtizedes munkássága során olyan alkotásokat fényképezett, mint a Sodrásban, az Apa – Egy hit naplója, a Szindbád és a Tízezer nap, emellett rendezőként nevéhez fűződik többek között a Feldobott kő, a 80 huszár és a nyolcvanas évek jelentős dokumentumfilm-sorozatainak elkészítése is.
A kritikusi díjakat idén 50. alkalommal adták át a magyar filmkritikusok, akik mindig az előző év honi filmes termését értékelik. A díjátadó támogatója az MNF volt, amely szerint világszerte vitathatatlan a filmkritikusok szerepe a mozinézők tájékoztatásában, mozgósításában, ízlésük alakításában, az új tehetségek felfedezésében és népszerűsítésében, azaz a vetítőtermek széksorainak megtöltésében.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével