Akik először kaptak Oscart

Irán mellett első Oscar-díjának örülhetett Pakisztán is: míg Irán a legjobb idegen nyelvű filmek mezőnyében diadalmaskodott, addig Sharmín Obaid-Csinoj filmje a dokumentumfilmek között kapta meg a szobrot, amelyhez a pakisztáni miniszterelnök is gratulált hétfőn. A némafilmes főszereplője, Jean Dujardin pedig az első francia férfi színész a történelemben, aki elnyerte a legnagyobb presztízsű filmes díjat.

Son
2012. 02. 27. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pakisztáni Sharmín Obaid-Csinoj újságírónő alkotása a savval leöntött nők sorsát járja körül Saving Face címmel. A film egy brit–pakisztáni plasztikai sebész, Mohammad Jawad szemén keresztül mutatja be a Pakisztánban savtámadás áldozatává tett nők életét.

A Karacsiban született alkotónak ez a második dokumentumfilmje, 2010-ben a Pakistan: Children of the Taliban című munkájával többek közt Emmy-díjat is nyert. A Saving Face társrendezője a brit Daniel Junge. Őt már korábban jelölték Emmy- és Oscar-díjra is. Juszuf Raza Giláni kormányfő az Oscar-díj híre után bejelentette, a Sharmín Obaid-Csinoj polgári kitüntetést kap a kormánytól. Csinoj a pakisztáni nőknek ajánlotta Oscar-díját. A Saving Face még nem szerepelt Pakisztánban sem a televíziók, sem pedig a mozik műsorán. Az alkotók elmondták, előbb meg akarják találni a módját annak, hogy a filmben látható nőket ne érje megtorlás azért, mert vállalták arcukat.

Irán is első Oscar-díját ünnepelheti: Izrael feletti győzelemként emlegette az iráni állami televízió, hogy Aszgar Farhadi rendező Nader és Simin – Egy elválás története című alkotása elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat, amelyre egy izraeli mű is esélyes volt. A győzelem feletti öröm egyben ritka pillanatát jelentette annak, hogy Irán fejet hajt országa filmgyártása előtt. A keményvonalas politika ugyanis gyakran bírálja az iszlám köztársaság filmművészetét, több ellenzékinek tartott rendezőt – többek közt Dzsafár Panahit – bíróságokon hurcoltak meg. A Nader és Simin diadalát azonban leginkább a Nyugat és Izrael feletti győzelem fényében értelmezték. De mindezek ellenére Iránban konzervatív hangok elégedetlenek voltak a Nader és Simin témájával: a film ugyanis egy házasság válsága mellett a nemek közötti egyenlőtlenséget és az irániak külföldre vágyódásának kérdését sem kerüli meg. A film azonban bemutatása óta számos rangos díjat nyert el, többek között a tavalyi Berlinalén az Arany Medve mellett a legjobb női és férfi alakítás díját is megkapta, az idei Golden Globe-on pedig a legjobb idegennyelvű fim díját vihette haza. A Nader és Siminnek sikerült „maga mögött hagynia” egy filmet a „cionista rezsimből” – fogalmazott a hírt bejelentve az iráni tévé. Farhadi filmje A mennyország gyermekei című alkotás után a második iráni produkció, amelyet Oscar-díjra jelöltek, de Farhadi kapta meg elsőként az elismerést.

A legjobb külföldi film kategóriában Aszgar Farhadi filmje mellett Izraelt is egy családi dráma képviselte. A Herát Sulajim (hivatalos angol címén a Footnote) apa és fia életének fordulópontját ábrázolja. Farhadi filmjét amúgy óriási érdeklődés övezi Izraelben, ahol az egyik magazin például a kiváló színészi játék és a rendkívüli forgatókönyv okán is dicsérte a teheráni társadalmi drámát. „Nem atombombákra és a világ békéjét fenyegető diktátorokra gondol az ember a film alatt. Kocsiban ülő és épp moziba tartó embereket látni, akik pont úgy néznek ki, mint mi” – írta a Pnai Plus című magazin.

Franciaország életében is fontos mérföldkő volt az idei Oscar-gála. Michel Hazanavicius a The Artist – A némafilmes című film főszereplője, a 39 éves Jean Dujardin az első francia férfi színész, aki elnyerte a legnagyobb presztízsű filmes díjat. Nemzedéke legnépszerűbb és legjobban fizetett francia színésze kávéházi, majd televíziós szkeccsekkel kezdte karrierjét, mielőtt közönségfilmek főszerepeiben a franciák egyik nagy kedvence lett. A franciák közül eddig csak nők érdemelték ki az amerikai filmakadémia elismerését: Claudette Colbert, Simone Signoret, Marion Cotillard és Juliette Binoche tudhat magáénak egy aranyszobrocskát.

A némafilmes sikerszériájában a színésznek is nagy érdeme van: az elmúlt hónapokban Dujardin Cannes-ban, a Golden Globe-gálán és a brit BAFTA-díjkiosztóján is megkapta a legjobb férfi alakítás díját. A némafilmes világsikere után Franciaországban most mindenki azt firtatja, hogy az angolul szinte alig beszélő színész Hollywoodban folytatja-e karrierjét. Dujardin a díj átvételekor azt nyilatkozta, szerinte francia színész marad örökre. A némafilmes sztárja azonban néhány nappal az Oscar-gála előtt az egyik legnagyobb hollywoodi ügynökségnél írt alá szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.