A pakisztáni Sharmín Obaid-Csinoj újságírónő alkotása a savval leöntött nők sorsát járja körül Saving Face címmel. A film egy brit–pakisztáni plasztikai sebész, Mohammad Jawad szemén keresztül mutatja be a Pakisztánban savtámadás áldozatává tett nők életét.
A Karacsiban született alkotónak ez a második dokumentumfilmje, 2010-ben a Pakistan: Children of the Taliban című munkájával többek közt Emmy-díjat is nyert. A Saving Face társrendezője a brit Daniel Junge. Őt már korábban jelölték Emmy- és Oscar-díjra is. Juszuf Raza Giláni kormányfő az Oscar-díj híre után bejelentette, a Sharmín Obaid-Csinoj polgári kitüntetést kap a kormánytól. Csinoj a pakisztáni nőknek ajánlotta Oscar-díját. A Saving Face még nem szerepelt Pakisztánban sem a televíziók, sem pedig a mozik műsorán. Az alkotók elmondták, előbb meg akarják találni a módját annak, hogy a filmben látható nőket ne érje megtorlás azért, mert vállalták arcukat.
Irán is első Oscar-díját ünnepelheti: Izrael feletti győzelemként emlegette az iráni állami televízió, hogy Aszgar Farhadi rendező Nader és Simin – Egy elválás története című alkotása elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat, amelyre egy izraeli mű is esélyes volt. A győzelem feletti öröm egyben ritka pillanatát jelentette annak, hogy Irán fejet hajt országa filmgyártása előtt. A keményvonalas politika ugyanis gyakran bírálja az iszlám köztársaság filmművészetét, több ellenzékinek tartott rendezőt – többek közt Dzsafár Panahit – bíróságokon hurcoltak meg. A Nader és Simin diadalát azonban leginkább a Nyugat és Izrael feletti győzelem fényében értelmezték. De mindezek ellenére Iránban konzervatív hangok elégedetlenek voltak a Nader és Simin témájával: a film ugyanis egy házasság válsága mellett a nemek közötti egyenlőtlenséget és az irániak külföldre vágyódásának kérdését sem kerüli meg. A film azonban bemutatása óta számos rangos díjat nyert el, többek között a tavalyi Berlinalén az Arany Medve mellett a legjobb női és férfi alakítás díját is megkapta, az idei Golden Globe-on pedig a legjobb idegennyelvű fim díját vihette haza. A Nader és Siminnek sikerült „maga mögött hagynia” egy filmet a „cionista rezsimből” – fogalmazott a hírt bejelentve az iráni tévé. Farhadi filmje A mennyország gyermekei című alkotás után a második iráni produkció, amelyet Oscar-díjra jelöltek, de Farhadi kapta meg elsőként az elismerést.
A legjobb külföldi film kategóriában Aszgar Farhadi filmje mellett Izraelt is egy családi dráma képviselte. A Herát Sulajim (hivatalos angol címén a Footnote) apa és fia életének fordulópontját ábrázolja. Farhadi filmjét amúgy óriási érdeklődés övezi Izraelben, ahol az egyik magazin például a kiváló színészi játék és a rendkívüli forgatókönyv okán is dicsérte a teheráni társadalmi drámát. „Nem atombombákra és a világ békéjét fenyegető diktátorokra gondol az ember a film alatt. Kocsiban ülő és épp moziba tartó embereket látni, akik pont úgy néznek ki, mint mi” – írta a Pnai Plus című magazin.
Franciaország életében is fontos mérföldkő volt az idei Oscar-gála. Michel Hazanavicius a The Artist – A némafilmes című film főszereplője, a 39 éves Jean Dujardin az első francia férfi színész, aki elnyerte a legnagyobb presztízsű filmes díjat. Nemzedéke legnépszerűbb és legjobban fizetett francia színésze kávéházi, majd televíziós szkeccsekkel kezdte karrierjét, mielőtt közönségfilmek főszerepeiben a franciák egyik nagy kedvence lett. A franciák közül eddig csak nők érdemelték ki az amerikai filmakadémia elismerését: Claudette Colbert, Simone Signoret, Marion Cotillard és Juliette Binoche tudhat magáénak egy aranyszobrocskát.
A némafilmes sikerszériájában a színésznek is nagy érdeme van: az elmúlt hónapokban Dujardin Cannes-ban, a Golden Globe-gálán és a brit BAFTA-díjkiosztóján is megkapta a legjobb férfi alakítás díját. A némafilmes világsikere után Franciaországban most mindenki azt firtatja, hogy az angolul szinte alig beszélő színész Hollywoodban folytatja-e karrierjét. Dujardin a díj átvételekor azt nyilatkozta, szerinte francia színész marad örökre. A némafilmes sztárja azonban néhány nappal az Oscar-gála előtt az egyik legnagyobb hollywoodi ügynökségnél írt alá szerződést.