Az arab tavasz a filmvásznon

A torontói filmfesztivál nagydíjas filmjétől a perverz Bertrand Bonello legújabb agymenéséig széles a kínálat a február 23-án kezdődő 2! Frankofón Filmnapokon. Fókuszban az arab tavasz.

Tölgyesi Gábor
2012. 02. 23. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük a jó hírekkel: az Esti mesék, Michel Ocelot 3D-s animációja látható lesz a 2! Frankofón Filmnapokon (a filmnapok felvezetője itt nézhető meg). Árnyfigurák, egy elhagyatott moziban megelevenedő történetek, fantáziák − egy mű, ami ötletes, gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt nézhető, valljuk be, nem túl gyakori a mozikban.


Továbbá: a libanoni Nadine Labaki csillaga, aki keserédes vígjátékával, a Karamell-lel 2008-ban hazánkban is vendégeskedett első filmesként, felmenő ágban van. Múlt év szeptemberében új vígjáték-drámája, az És most merre? a torontói fesztivál fődíját nyerte el a közönségszavazatok alapján, olyan esélyesnek tartott filmek elől, mint a George Clooney nevével fémjelzett Utódok vagy A hatalom árnyékában. Szóval tudhat valamit ez a film is, amelynek miliője a Labaki által testközelből jól ismert Libanon, annak is egy aprócska faluja, ahol a keresztény és a muszlim feleségek és anyák együttes erővel igyekeznek az erőszaktól elszakítani férjeiket, fiaikat. A halál helyett válaszd az életet – lehetne akár mottója is e filmnek, amely a 2! Frankofón Filmnapok nyitánya lesz csütörtökön este az Uránia Filmszínházban. Egyébként ennek a két filmnek egyelőre nincs magyar forgalmazója.
Az És most merre? eredeti trélere:


Március 2-áig a fesztivál tizenegy frankofón ország huszonhárom olyan filmjét mutatja be, amelyet magyar közönség még nem láthatott, és a többsége 2011-nél nem régebbi. A válogatásból március 31-ig nyolc film eljut Szegedre, Szolnokra, Debrecenbe, Pécsre és Miskolcra is, többet a magyar filmforgalmazók fognak műsoron tartani. Ilyen lesz többek közt A legszebb dolog, Rémi Bezançon vígjáték-drámája a gyermekvárás buktatóiról – a rendező a fesztivál vendége lesz, akárcsak az egyiptomi rendező, Kaled Juszef (Khaled Youssef) és a tunéziai aktivista, Lina Ben Mhenni.


Az Arab tavasz szekcióba a témaválasztásaival – nemi erőszak, homoszexualitás, politikai korrupció − hírnévre tett Juszef játékfilmjei mellé egy tunéziai (Többé már nem félünk) és egy egyiptomi (Tahrír 2011) dokumentumfilm, plusz egy vígjáték fért be: Szameh Abdel Aziz Hiábavalója nem fest hurráoptimista képet az egyiptomi változásokról. A marokkói Ayouch dokumentumfilmje, a My Land idős palesztin menekültek visszaemlékezéseire épül: kamerába mesélik, hogyan űzték el őket 1948-ban szülőföldjükről, majd ezeket a visszaemlékezéseket olyan izraeli fiataloknak vetítik le, akik az egykori palesztin telepeken élnek.
A My Land trélere itt nézhető meg:


Igazi műmájerek is lesznek a filmnapokon. Említést érdemel közülük a „tabudöntögetés” útját járó, perverziókban utazó Bernard Bonello – a Titanic fesztiválon volt szerencsénk hozzá. Bonello az élethazugságok propagálásának sorát A pornófilmessel kezdte, amelynek felvetése: hogyan lehet a szerelem romantikáját ábrázolni a szexualitást lealacsonyító művekkel. Az elrabolt, imádott, majd megvakított transzvesztita drámája, a Tiresia után most itt a Bordélyház. E film ismertetője szerint Bonello a filmjének nézőit festői képekkel vezeti el „a szomorú, feslett szépségek és az illékony gyönyörök világába” – tanítani való, patetikus megfogalmazással, hogyan kenjük el a lényeget: Bonello – giccsbe hajló képi világgal – esztétizálja az intimitás aprópénzre váltását és a megalázottságot. Ma ez a trendi, de nem válik senki egészségére.
Íme a tréler:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.