Dalainak hangzásvilága, és az attitűd, ahogyan a zeneipar profitorientált világához viszonyult, egyfajta sorvezetőként szolgált minden rockrajongónak, akik az 1990-es évek elején kattantak rá a klasszikus tupírhajas heavy metált kispadra zavaró punk rockra. Mi sem bizonyítja jobban Cobain ikon státuszát, mint az, hogy számos legenda lengi körül.
Sokan csak városi legendaként emlegetik például, de igaz: a Nirvana 1989-ben egyszer koncertezett Budapesten, a Petőfi Csarnokban, a szintén seattle-i Tad előzenekaraként (a hazai színeket a glam rockban utazó Love képviselte, a doboknál Szendrey Szaszával), kerek tízezer forintos gázsiért. Nagyjából négyszáz ember előtt zúztak a Bleach lemez anyagával, majd rá egy évre hirtelen szupersztárok lettek.
A legtöbb találgatás Cobain halálát övezi. Bárhol, bármilyen formában felmerül a neve, a harmadik mondatnál már a halálának a körülményeire terelődik a szó. Cirkusz az asszonnyal, a szintén nem egyszerű Courtney Love-val a magánéletben, folyamatos médianyomás (a vérbulvár sakálmédia legalább annyira szívta a vérét, mint azt mostanság is teszi hasonló helyzetben), heroinfüggőséggel súlyosbított akut gyomorbaj, majd egy fejlövés a padlásszobában.
Halálával kapcsolatban kihagyhatatlan háttéranyag Nick Broomfield Kurt és Courtney – A helyi Nirvana című filmje, amelyben – kevésbé megtévesztő stílusban, mint Michael Moore – a rendező megpróbálja megfejteni a történteket. Vajon tényleg annyi heroin volt a vérében, hogy a ravaszt sem tudta volna meghúzni? Miért próbálta megakadályozni mindenáron a BBC dokumentarista munkatársának munkáját a víg özvegyként is emlegetett feleség, Courtney Love? De mielőtt tovább zongoráznánk a Cobain alakját övező titkokat, idézzük fel a Nirvana egyik legnagyobb hatású klasszikusát:
Még ma is akad rajongó, aki szentül hiszi: Cobain halála meg sem történt. Népszerűek az összeesküvés-elméletek, de főleg az a nézet, hogy csak elege lett a felhajtásból, megrendezte a saját halálát, hátha szabadulhat a szorításból. Mindenesetre Cobain halálával hatalmasat ugrott a Nirvana piaci értéke: a merchandise üzletág a mai napig dübörög, és a kiadók ontják a jubileumi újrakiadásokat most, hogy a Nevermind című album 20 éves lett.
A Smells Like Teen Spirit (a videóklipje annak a Fairfax giminek a tornatermében forgott, ahová az Red Hot Chilli Peppers tagjai is jártak) bekerült azon öt dal közé, amelyet minden kezdő gitárosnak álmából ébresztve is kötelező tudnia, a Come As You Are című himnuszból smooth jazz esküvői bevonuló zene lett, a dobos Dave Grohlról kiderült hogy a hajzuhatag alatt van arca is, zseniális dalszerző, és azóta Grammy-díjas sztárként feszít a Foo Fighters élén.
De vajon hol találná meg a helyét Kurt Cobain ma, a tehetségkutatónak álcázott tévés produkciók világában? El tudnánk képzelni megmondóemberként egy zsűriben, vagy meghívott sztárvendégként asszisztálva a színpadon az éppen aktuális mentoráltnak, aki a Smells Like Teen Spirit tévébarát, másfél percesre csonkolt verzióját üvölti? Vagy folytatásos teleregényt forgattak volna vele és családjával, mint Ozzy Osburne-nal? Lépést tartott volna a technika fejlődésével, és saját maga posztolgatta volna rajongói Facebook-oldalán mániákus depressziójának írásos, vagy éppen zenei lenyomatát?
Idén 18 éve, hogy Kurt Cobain is tagja lett 27-esek klubjának, így legfeljebb csak találgathatunk, mi lett volna, ha. Azt viszont nyilván sejtjük, kik felé fordítaná a shotgun csövét, ha meglátná az arcképével dizájnolt Converse tornacipőt.