Garas Dezső filmjeiből rendeznek tárlatot

Garas Dezső emlékezetes filmes alakításait bemutató fotókiállítás látható a Nemzeti Színházban; a közelmúltban elhunyt művész emlékére rendezett tárlatot az Országos Széchényi Könyvtár diafilm- és fotótárának anyagából válogatták.

TK
2012. 02. 07. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiállítás szomorú aktualitását az adja, hogy Garas Dezső Kossuth- és Jászai-díjas színész, kiváló művész, a Nemzet Színésze, a Nemzeti Színház társulatának tagja december 30-án, 77 éves korában elhunyt.

A Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadának előcsarnokában kiállított fényképeken többek között a Liliomfi (1954), a Két félidő a pokolban (1961), a Régi idők focija (1973), a Szabadíts meg a gonosztól (1978), a Ripacsok (1981), az Uramisten (1984), a Szamárköhögés (1986), A legényanya (1989) és A Skorpió megeszi az Ikreket reggelire (1992) című filmekben látható Garas Dezső.

A kiállítást az Országos Széchényi Könyvtár diafilm- és fotótárának vezetője, B. Müller Magda fotóművész és munkatársa, Csillag Katalin állította össze.

A Garas Dezső emlékére rendezett kiállításról Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház igazgatója egy keddi tájékoztatón elmondta: az Országos Széchényi Könyvtár önálló fényképtára 2007-ben alakult azzal a céllal, hogy a különböző gyűjteményekben található fényképek feldolgozását, megfelelő tárolását és szolgáltatását biztosítsa. A gyűjteményben több mint 950 filmről található kutatható anyag.

Az igazgató tájékoztatása szerint a Garas Dezső filmes alakításait felidéző fotókiállítás hosszú ideig látható lesz a Nemzeti Színházban.

Garas Dezső 1957-ben kapta meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Először a Nemzeti Színházhoz szerződött, 1965-ben lett a Madách Színház tagja, 1975-ben szabadúszó lett, egy év múltán pedig a Mafilm színészgárdájának tagja. Játszott a Szolnoki Szigligeti Színházban 1990–92-ben, 1993–95-ben a Művész Színház tagja volt. Megszámlálhatatlanul sok szerepet játszott el színpadon.

Filmes pályafutása 1954-ben az azóta legendává vált Liliomfival kezdődött, amelyben az ifjú Schnapsot alakította. A legenda folytatódott a Két félidő a pokolban (1961) című filmmel, majd a Krebsz, az Isten (1969), 1973-ban a megszállott Minarik Ede, a gőzmosodás (Régi idők focija) következett. Országos siker volt az Abigél című, négyrészes filmsorozat (1976), amelyben König tanár urat alakította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.