Hat szobrot kapott A némafilmes

Hazájában is tarolt A némafilmes: a francia Oscar-díjnak számító César-díj kiosztóján Michel Hazanavicius fekete-fehér filmjét hat szoborral – köztük a legjobb francia filmnek járóval – jutalmazta péntek este a francia filmakadémia.

Grund
2012. 02. 25. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A némafilm hőskorának végén játszódó melodrámát összesen tíz kategóriában jelölték, s megkapta a legjobb rendezésnek (Michel Hazanavicius), színésznőnek (Bérénice Bejo), díszletnek (Laurence Bennett), filmzenének (Ludovic Bource) és fényképezésnek (Guillaume Schiffman) járó elismerést is.

Az alkotógárdának nem sok ideje maradt az ünneplésre a párizsi Théatre de Chatelet színházban, ugyanis szombat reggel indul a teljes stáb Hollywoodba az Oscar-díj vasárnapi gálájára, ahol szintén tíz kategóriában jelölték a világsikerű, eddig nyolcvan különböző díjat elnyert francia alkotást. A dialóg nélküli, fekete-fehér kétórás filmet a héten mutatták be a magyar mozikban.

– Nagyon, nagyon lentről indult ez a film, eleinte senki nem kért belőle, és mára nagyon magasra jutottunk, ez egy nagyon szép történet és egyben megható is – mondta munkatársai és főszereplői gyűrűjében a 44 éves Michel Hazanavicius a legjobb filmnek járó szobor átvételekor. Némi meglepetést jelent ugyanakkor, hogy A némafilmes Oscar-várományos sztárját, Jean Dujardint – aki a cannes-i filmfesztivál után a Golden Globe-gálán és számos európai országban is elnyerte a legjobb férfi alakítás díját – hazai pályán megverte Omar Sy, az év másik francia sikerfilmjének, az Életrevalóknak a főszereplője. Ő vihette ugyanis haza a legjobb férfi színésznek járó Césart. Oliver Nakache és Eric Toledano Magyarországon is bemutatott vígjátékát eddig 19 millióan nézték meg Franciaországban.

Az elmúlt évben egyébként Franciaországban a mozi dacolt a válsággal. A mozipénztáraknál 2011-ben 215 millió jegy kelt el, ehhez mérhető látogatószámot legutóbb 1966-ban, a francia mozi fénykorábban regisztráltak. A hazai gyártású filmek közül pedig húsz lépte át a bűvös egymilliós látogatottsági küszöböt.

A 37. alkalommal megrendezett César-gálán – amelyen a francia filmes szakma közel négyezer képviselője húsz kategóriában választotta ki az előző évben moziba került alkotások közül a legjobbakat – három szoborral jutalmazták Pierre Schoeller L,Exercice de l,état (Az államhatalom gyakorlása) című kortárs drámáját, amely a francia kormány egy képzeletbeli miniszterének mindennapjait thrillerszerűen dolgozza fel. A rendező a legjobb forgatókönyvért, Michel Blanc a legjobb férfi mellékszereplőként, Olivier Hespel, Julie Brenta és Jean-Pierre Laforce pedig a legjobb hangtechnikáért vehette át a Césart. A 13 kategóriában jelölt Polisse-nak azonban két díjjal be kellett érnie, a legjobb vágásért (Valérie Bonneton) és a legjobb női epizódszereplőért (Naidra Ayadi).

A legjobb külföldi filmnek járó Césart Aszgar Farhadi iráni rendező Nader és Simin: Egy elválás története című alkotásának ítélte a francia filmszakma. A tavalyi Berlinálén az Arany Medvével jutalmazott, januárban pedig a Golden Globe-díjátadón legjobb külföldi filmnek választott, Magyarországon is bemutatott dráma a vasárnap esti Oscar-díjkiosztón is nagy esélyesnek számít a legjobb külföldi film kategóriájában.

Filmes életművéért a tiszteletbeli César-díjat idén Kate Winslet kapta. A 36 éves Oscar-díjas brit színésznőnek – akit állva tapsolt meg a francia filmes szakma – Michel Gondry filmrendező adta át az elismerést. Kate Winslet vette át a legjobb adaptációért járó Césart is, amelyet Roman Polanski Az öldöklés istene című alkotása érdemelt ki, s amelynek a színésznő az egyik főszerepét alakítja. A film Yasmina Reza színdarabjából készült, de sem az írónő, sem a rendező nem volt jelen a díjkiosztón.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.