Hódított a magyar kultúrdiplomácia

Abszolút sikeresnek nevezte a magyar kultúrdiplomácia elmúlt két évét Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója.

LM
2012. 02. 23. 21:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főigazgató szerint a 2011-es év és annak fél éves soros magyar EU-s elnöksége komoly tapasztalatot hozott: „Mi is tanultunk, tőlünk is tanultak. A magyar kulturális intézetek rendezvényeit sokra értékelték ugyanúgy, mint azt a módot, ahogy a magyar elnökséghez kötődő kulturális rendezvényeinket lebonyolítottuk.”

A magyar kultúrdiplomácia múltjáról Hatos Pál azt mondta: a magyar kulturális diplomácia abból a traumából született, amely Magyarországot az első világháború után, az ország területe kétharmada elvesztésének következtében érte. „A traumáknak nincsen megoldása, csak férfias szembenézés van, a traumákkal kapcsolatban soha nem fog létrejönni egy szivárvány” – jelentette ki.

Kiegyezés

A Balassi Intézet főigazgatója szerint Európa nyelve a folytonos kiegyezések nyelve, ezért is kulcsfontosságú kérdés egymás megértése a visegrádi négyek (V4) kulturális együttműködése terén. Úgy véli, a kulturális irányítás legfontosabb feladata az esélyegyenlőség megteremtése a kultúra terén, mivel a kultúrát soha nem az állami támogatás fogja fenntartani.

A Pozsonyi Magyar Intézet, a Cseh Központ és a Lengyel Intézet által közösen szervezett, Kulturális diplomácia Közép-Európában című fórum többi résztvevője is a kulturális diplomácia szerepét ismertette, és annak utóbbi néhány évét értékelte.

Szlovákia

Összehasonlíthatatlanul rosszabbul van felépítve szlovák kulturális külképviseletek rendszere, mint a magyaroké, a lengyeleké vagy a cseheké. A V4 országok együttműködése kulturális szinten emellett nagyon jól működik – állította Igor Otcenás, a szlovák külügyminisztérium kulturális diplomácia főosztályának igazgatója.

Lengyelország

Jó irányban fejlődik a kulturális diplomácia Lengyelországban – konstatálta Zbigniew Machej, a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatóhelyettese. A kultúrdiplomata szerint az elmúlt 20 év során a lengyel kulturális diplomácia előtt nagy lehetőségek nyíltak és nagyok voltak az eredmények is a komoly befektetéseknek köszönhetően. Ennek kapcsán megemlítette a Lengyel Intézetek 27-tagú hálózatát.

Csehország

Jan Bondy, a cseh külügyminisztérium illetékes igazgatója úgy véli, nem olyan rossz a helyzet a kulturális intézetek helyzete terén, mint néhány évvel ezelőtt. Véleménye szerint Csehországban nincs folyamatosság és rendszer a kulturális intézetek fejlesztésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.