A most szombaton sorra kerülő jótékonysági gálaestre több mint hatvan nemzetközi hírű magyar operaénekes és balettművész kapott meghívást. A tavaly decemberben meghirdetett kezdeményezés eredményeként megrendezett est fellépőinek mindegyike felajánlotta szombati gázsiját a renoválásra. A bevételhez magánemberek és magáncégek is kedvük és pénztárcájuk vastagsága szerint hozzájárulhatnak. Az esemény fővédnökségét Marton Éva Kossuth-díjas énekesnő, Dózsa Imre Kossuth-díjas táncművész és Seregi László Kossuth-díjas táncművész-koreográfus vállalta magára. A gálaestet, melynek Miklósa Erika és Ókovács Szilveszter lesznek a házigazdái, élőben közvetíti a Magyar Televízió, a Duna Televízió és a Bartók Rádió.
A befolyó bevételt a megvásárolt jegyek és egyéb adományok mellett növelhetik a jótékonysági árverésből várt forintok is. Az opera.hu oldalról letölthető katalógusból opera- és balett relikviákra lehet licitálni. Volf Katalin, Popova Aleszja, Végh Krisztina vagy Felméry Lili dedikált spicc cipőjétől a Bánk bán Gertrúdjának trónján át, fejdíszekig szinte mindent megtalálhatnak az érdeklődök.
Domingo is üzent
A keddi sajtótájékoztatón Plácido Domingo világhírű tenor is megjelent néhány perc erejéig. A kivetítőn beszélő spanyol operaénekes 1983-as interjújából üzente meg a magyaroknak: szükség van a magyar operaéletre, mert nagyon magas színvonalat képviselt.
2007 júniusának egyik meleg napján feltehettük magunknak a kérdést az Erkel Színházban: valami véget ért? – kezdte keddi sajtótájékoztatóján Ókovács Szilveszter. – Szerencsére mérföldkőhöz érkeztünk, érvényes kormányhatározat született a felújításról, aminek kapujában állunk. Most tehát Isten és a közbeszerzés kezében vagyunk – utalt a Magyar Állami Operaház kormánybiztosa arra: a közbeszerzési eljárás gyorsaságán is múlik, hogy december 8-án az Erkel a tervek szerint megnyithatja-e a kapuit. Hozzátette: remélem, szombaton sokukkal találkozom, hiszen önökön is múlik az Erkel sorsa.
Solymosi Tamás balettművész, a Magyar Nemzeti Balett igazgatója úgy fogalmazott: szükségünk van az Erkelre. Megjegyezte: korábban apáink és édesanyáink élvezhették itt az előadásokat, most az újabb generációkat is szeretnénk megnyerni céljaink teljesítéséhez, a színház teljes felújításához. – Ha minden művész ott lenne, aki támogatja az Erkel megújítását, valószínűleg három napos gálát is szervezhetnénk – érzékeltette az összefogás mértékét az igazgató.
Miklósa Erika Guinness-rekordot döntene
Miklósa Erika operaénekes szívesen elvállalt volna egy Guiness-rekord kísérletet is: kíváncsi vagyok, meddig bírnánk ezt a pár napos ünnepet − utalt Solymosi felvetésére. Héja Domonkos örömét fejezte ki, hogy ilyen jeles művészekkel gyűjthet az Erkelért, és szeretettel meghívott mindenkit a szombati gálára. Végül székéből vezényelt le egy villám-operaelőadást a sajtótájékoztató tátott szájjal figyelő közönségének.
Az Erkel Színház 1911. december 8-án nyitotta meg kapuit, és mintegy kétezer férőhellyel ma is az ország legnagyobb befogadóképességgel bíró színházépülete. Az utolsó előadást 2007. június 7-én tartották a Köztársaság téri épületben, amelyet az MSZP-SZDSZ kormány le akart bontatni azzal az indokkal, hogy életveszélyes. Az országgyűlési választások után kiderült: a statikai vizsgálat épp az ellenkezőjét állapította meg. A polgári kormány 2011 novemberében határozott arról, hogy 1,8 milliárd forintot biztosít az Erkel Színház „előadás tartására alkalmas állapotra történő felújítására”. A megszépült dalszínház a tervek szerint idén december 8-ától várja vendégeit.