Kínai film hőseként szerepel Berlinben Christian Bale

A kínai történelem egy tragikus fejezetét, az 1937-es nankingi mészárlás idejét eleveníti fel Csang Ji-mou kínai rendező filmje a Berlinale versenyprogramjában Christian Bale főszereplésével.

PR
2012. 02. 13. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Oscar-díjas Bale a film sajtótájékoztatóján elmondta, nagyon örült, hogy felkérték a The Flowers of War című alkotás főszerepre, kiváló kapcsolat alakult ki közte és Ji-mou között. A színész egy olyan amerikai férfit alakít a filmben, aki papi álcát használva segít egy csapat kislányon és pár kurtizánon, hogy kijussanak a japánok által körülzárt Nankingból. A film megtörtént eseményeket dolgoz fel.

Ezúttal is hőst alakít, de mint mondta, ez a karakter nem hasonlított ahhoz, amelyekben az utóbbi évek kasszasikereiben láthatta őt a közönség. „Nem lehet összevetni Batmannel, semmi esetre se hasonlítsák össze” – intette a sajtót. A színész alaposan beleásta magát az 1937-es mészárlás történetébe, de ezen túl személyesen is megérintette a kínai történelem e szomorú fejezete – mondta el. Szerepével kapcsolatban megjegyezte: „Életünk folyamán mindannyian szembesülünk nehéz döntésekkel, így mutatkozik meg, milyen emberek vagyunk” – utalt arra, hogy filmbéli karaktere „léhűtőből” lesz hőssé.

Bale elmondta, újdonság volt teljesen kínai produkcióban dolgozni. Élvezte, hogy teljesen más kultúrába csöppent, nagyon jól érezte magát a távol-keleti országban a forgatás során. „Ji-mou figyelmeztetett, hogy ők sokkal szabadabban kezelik a forgatókönyvet, ez talán fura lehet nekem. Sokkal spontánabb volt minden, új kaland volt számomra ez a forgatás. Az új utakat pedig mindig is szerettem” – részletezte. A színész elmondta, „szeret különböző ritmusokban” dolgozni, fontosnak tartja, hogy ne szokjon bele egy bejáratott munkarendbe. E tekintetben is elmondhatja, hogy nagyon szerencsés volt az utóbbi időkben, hogy válogathatott a projektek között. „Irigy lettem volna, ha valaki más kapja ezt a szerepet” – jegyezte meg. Az alkotás egy nagy sikerű regény feldolgozása. Ji-mou 2006-ban fedezte fel a kötetet, már akkor azt gondolta, meg kell filmesíteni. „Ezek az emberek különleges dolgot tettek, összefogásuk emberséget és szépséget vitt a történelmi események szörnyűségeibe” – fogalmazott.

A The Flowers of War érzékeny feladat, nehéz munka volt a rendező szerint. „Összetett film, kínaiakkal, japánokkal és történelmi tényekkel. Sokat tanultam, remélem, ezt tudom majd kamatoztatni későbbi filmjeimben is” – részletezte. Külön köszönetet mondott a műben szereplő japán színészeknek, akik a Kína és Japán közötti érzékeny kapcsolatok és borús történelmi események ellenére „minden más fölé tudták helyezni művészet iránti szeretetüket”. A rendező nagyon örülne, ha Japánban is vetítenék a filmet, ehhez azonban még forgalmazót kell találniuk. Ji-mou gyakori vendég a Berlinalén. „Bár ezúttal nagyon hideg van, meleg kapcsolat fűz ehhez a fesztiválhoz” – fogalmazott. A film azért szerepel versenyen kívül a nagyjátékfilmes programban, mert Kínában és az Egyesült Államokban már bemutatták, így a Berlinalén nem indulhatott a legjobbnak járó Arany Medvéért. Bár a kínai közönség nagyon jól fogadta a filmet, Berlinben az első visszhangok nem voltak kedvezőek. Többen felületes és szokványos munkának nevezték, egyszerű karakterekkel és párbeszédekkel, giccses elemekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.